BLOG

Czym kierować się przy wyborze wanienki ze stojakiem?

Kąpiel małego dziecka w pierwszych dniach jego życia jest dla rodziców sporym stresem. Wanienka ze stojakiem jest jednym z podstawowych elementów stanowiących pierwszą wyprawkę noworodka. Powinna być ona przede wszystkim praktyczna i bezpieczna. Czym kierować się podczas jej zakupu? Na które parametry należy zwrócić uwagę?

Duży wybór wanienek oraz innych akcesoriów do kąpieli znajduje się w naszym sklepie Kokosek

Wanienka ze stojakiem - czy warto ją kupić?

Kompletując pierwszą wyprawkę dla dziecka, wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, czy kupić wanienkę ze stojakiem, czy bez niego. Dzięki stojakowi wanienka stoi bardziej stabilnie, a to zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli. Ponadto niemowlak jest na wysokości, która nie wymusza na rodzicach przyjmowania pochylonej pozycji, co mogłoby przyczynić się do bólu pleców.

Stojak bardzo łatwo się składa i rozkłada, co gwarantuje mobilność wanienki. Przy dużych łazienkach, wanienka może cały czas stać gotowa do użycia, natomiast w przypadku niewielkich przestrzeni, łatwo schować ją w odpowiednie miejsce.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wanienki ze stojakiem? To przede wszystkim:

  • ilość miejsca w łazience/mieszkaniu (najmniej będą zajmowały te składane, wykonane z silikonu),
  • wyprofilowanie, co zapewnia wygodne ułożenie dziecka w wanience,
  • jakość materiałów,
  • głębokość,
  • wiek dziecka (warto kupić taki model, w którym będzie można kąpać dziecko nawet do 3 roku życia).

Co kąpiel daje dziecku? 

Kąpiel ma przede wszystkim zapewnić dziecku odpowiednią higienę. Jest to czynność, którą wykonuje się z niezwykłą starannością i delikatnością. W pierwszych tygodniach życia malucha jest to dla rodziców szczególnie stresujące. Z czasem jednak nabiera się wprawy, a kąpiel stanowi przyjemny rytuał zarówno dla dziecka, jak i mamy i taty.

Odpowiednia temperatura wody dla malucha to 37 stopni Celsjusza. Taka ciepła kąpiel działa kojąco na różnego rodzaju problemy z brzuszkiem u dziecka. Ponadto, działa uspokajająco i relaksująco przed snem, co ułatwia zasypianie. Należy jednak pamiętać, że kąpiel nie powinna być dłuższa niż ok. 5-10 minut. Temperatura wody w wanience bardzo szybko się ochładza. Można sprawdzić ją za pomocą specjalnego termometru wodnego lub metodą naszych babć - łokciem. Poza wanienką i termometrem przydatne będą również ręczniczki (najlepiej z certyfikowanej bawełny, muślinu lub frotte i kapturkiem), a także delikatne kosmetyki. Pomocny może okazać się także kubeczek do mycia głowy i włosów.

Niektórzy jednak rekomendują, aby odłożyć pierwszą kąpiel noworodka do ok. 2 tygodnia życia bobasa. Dzieci rodzą się z naturalną barierą ochronną skóry, której nie warto zmywać od razu po przyjściu ze szpitala. Maź płodowa ma dodatkowe właściwości obronne przed patogenami, którymi można zarazić się w warunkach szpitalnych.

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym