BLOG

Jak przenieść dziecko do spacerówki?

Decyzja o przeniesieniu niemowlaka z gondoli do spacerówki, wydaje się nie być skomplikowana. Jednak tylko z pozoru, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna i u każdego dziecka może wyglądać to nieco inaczej. Od kiedy spacerówka? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Duży wybór wózków spacerowych oraz niezbędnych akcesoriów znajdziesz w naszym sklepie Kokosek.

Gondola czy spacerówka?

Na pytanie „od kiedy spacerówka dla dziecka” trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej jednak ma to miejsce, gdy maluch nauczy się samodzielnie siedzieć, co jest kwestią bardzo indywidualną. Większość rodziców zauważa, że właśnie w tym okresie dziecko zaczyna nudzić się w gondoli i staje się niespokojne. Coraz bardziej interesuje się światem zewnętrznym i pragnie obserwować to, co dzieje się dookoła niego. Często nie jest w stanie leżeć w spokoju i wykazuje dużą aktywność ruchową.  To czas na zmianę środka transportu na spacerówkę. 

Spacerówka a waga dziecka

Dobrym momentem na to, aby przesadzić dziecko do spacerówki, jest osiągnięcie przez nie określonej wagi i wzrostu. Po pewnym czasie dziecko zwyczajnie przestaje mieścić się do gondoli, co zmniejsza komfort podróżowania. W pozycji siedzącej jest mu wygodniej, a przede wszystkim bezpiecznej. Wózki tego rodzaju posiadają szereg zabezpieczeń, w tym m.in. szelki, które chronią go przed wypadnięciem, nawet mimo wykonywania dynamicznych ruchów ciała. 

Gondola a pora roku

Gdy za oknami temperatura zaczyna rosnąć, przebywanie dziecka w gondoli może być nie tylko niekomfortowe, ale i bardzo niebezpieczne. Na skutek silnego promieniowania słonecznego i zmniejszonej wentylacji, może dojść nawet do udaru słonecznego i odwodnienia. W związku z tym, należy pamiętać, aby dodatkowo nie okrywać dziecka kocykami czy też pieluszkami, uzupełniać jego płyny i unikać spacerów między godziną 10:00 a 15:00. 

Jak wybrać wózek spacerowy

Dobrej jakości wózek spacerowy może posłużyć dziecku nawet 3 lata. Zanim jednak dokona się zakupu, warto zwrócić uwagę na ich parametry. Najważniejszymi są:

  • rodzaj zastosowanych pasów - dobrze jest, gdy są pięciopunktowe i obite miękkim materiałem. Dziecko nie powinno być w stanie odpiąć je samodzielnie;
  • hamulec i blokada kół - zapobiegnie to zsuwaniu się wózka z wzniesień;
  • rodzaj kółek - uzależniony jest od miejsca zamieszkania. Kółka o mniejszej średnicy będą dobre w mieście, a większe na terenach wiejskich i leśnych. Kompromisem między tymi dwoma rodzajami, są spacerówki z dużymi kołami z tyłu, a mniejszymi z przodu;
  • waga - jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które mieszkają na wyższych piętrach bez dostępu do windy. Wówczas wniesienie do mieszkania ciężkiej spacerówki może być dużym wyzwaniem;
  • sposób prowadzenia - spacerówki mogą mieć dwie boczne rączki lub jedną, większą, poziomą, umieszczoną po całej długości. 

Dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup wózka 2 w 1, łączącym w sobie zalety gondoli i spacerówki. Aby ułatwić podróżowanie warto wyposażyć się także w akcesoria, w tym m.in. mufki z owczą wełną, pojemne torby dla mamy, łańcuszki z zabawkami, zawieszki, czy też osłony przeciwdeszczowe

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym