BLOG

5 sposobów na skuteczne usypianie dzicka

Usypianie maluszka, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, spędza sen z powiek wielu rodziców. Okres nocnego wypoczynku jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, zwłaszcza jego ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Aby skutecznie ułożyć bobasa do snu, konieczne jest odpowiednie podejście, a także kilka niezbędnych akcesoriów, które ułatwiają zasypianie i sprawiają, że łóżeczko kojarzyć się będzie niemowlakowi ze wszystkim, co spokojne, relaksujące i miłe.

Poniżej znajduje się 5 sposób na to, jak skutecznie ułożyć do snu swoje dziecko. Warto jednak pamiętać, że każde z nich jest indywidualne i może mieć inne potrzeby. Dlatego też w pierwszej kolejności, należy wsłuchać się swoją rodzicielską intuicję i podążyć za językiem niemowlęcia. 

Na naszej stronie Kokosek znajduje się wszystko to, co jest potrzebne, aby stworzyć komfortową, przytulną i bezpieczną strefę snu małego dziecka. Zapoznaj się z szerokim asortymentem

1. Zadbaj o komfortowe i przytulne otoczenie

Zdrowy sen, trwający u małego dziecka od 10 do 12 godzin, uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest otoczenie, na które składa się nie tylko wygodne łóżeczko lub dostawka, ale także rodzaj i jakość materaca (zapewniający odpowiednie ułożenie kręgosłupa), zestaw pościelowy wykonany z organicznych i naturalnych tkanin (zapewniający właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzający wilgoć), ochraniacze (dla bezpieczeństwa), poszewki z organicznej bawełny, a także wygodne gniazda niemowlęce. 

2. Wypróbuj różowego szumu

Będąc jeszcze w łonie matki, dziecko odbiera dźwięki akustyczne (w tym bicie serca rodzicielki), które zniekształcone są przez wody płodowe. W związku z tym cisza nie jest dla malucha naturalną sytuacją. Dlatego też na rynku pojawiły się szumiące zabawki np. misie lub króliczki, które emitują tzw. różowy szum. Jego częstotliwość i gęstość mocy odpowiadają szumowi wód płodowych towarzyszącemu dziecku od wczesnego etapu rozwoju w łonie matki. Wyniki badań wykazały, że ten rodzaj szumu działa uspokajająco na maluchy i pozwala im na szybsze oddanie się w objęcia Morfeusza. Szumiące zabawki bardzo często oferują również odgłosy natury, w tym szum leśnego strumienia, czy też wiatru. 

3. Zatroszcz się o subtelne oświetlenie

Cykl dobowy uwarunkowany jest wydzielaniem melatoniny (hormonu snu) przez szyszynkę. Ekspozycja na bardzo ostre oświetlenie, zaburza ten proces, przez co, zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą mieć problem z zasypianiem i doświadczać gorszej jakości snu. Aby ułatwić nocne karmienie maluszka, warto zadbać o lampki nocne, które dadzą rozproszone światło, nie wybudzając przy tym dziecka i ułatwiając nad nim opiekę w nocy.

4. Odpowiadaj na potrzeby dziecka

Nie lekceważ płaczu dziecka. Każdy świadomy rodzic doskonale wie, że nie powinno się zostawiać płaczącego malucha (mit o konieczności wykształcenia silnych płuc, całe szczęście, już dawno odszedł do lamusa). To czas, w którym należy odpowiedzieć na jego potrzeby i tym samym zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli wymaga ono przytulenia, tul, a jeśli uspokaja go jego ulubiona pozytywka, nie wahaj się użyć także i jej. 

5. Otul dziecko

Dzieci lubią być otulane przez przyjemne w dotyku materiały. Zaraz po wieczornej kąpieli, warto ubrać je w wełniany śpiworek. Może on z powodzeniem zastąpić kołderkę, a przy okazji reguluję temperaturę małego ciałka i odprowadza wilgoć. Wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem jest także lekka i zachowująca sprężystość kołdra z naturalnym kapokiem. Równie dobrze sprawdzi się przyjemny w dotyku kokon z wełny merino, kocyk z tego samego materiału lub otulacz z delikatnego muślinu. Rodzaj tkaniny należy dopasować do pory roku. 

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym