BLOG

5 sposobów na skuteczne usypianie dzicka

Usypianie maluszka, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, spędza sen z powiek wielu rodziców. Okres nocnego wypoczynku jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, zwłaszcza jego ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Aby skutecznie ułożyć bobasa do snu, konieczne jest odpowiednie podejście, a także kilka niezbędnych akcesoriów, które ułatwiają zasypianie i sprawiają, że łóżeczko kojarzyć się będzie niemowlakowi ze wszystkim, co spokojne, relaksujące i miłe.

Poniżej znajduje się 5 sposób na to, jak skutecznie ułożyć do snu swoje dziecko. Warto jednak pamiętać, że każde z nich jest indywidualne i może mieć inne potrzeby. Dlatego też w pierwszej kolejności, należy wsłuchać się swoją rodzicielską intuicję i podążyć za językiem niemowlęcia. 

Na naszej stronie Kokosek znajduje się wszystko to, co jest potrzebne, aby stworzyć komfortową, przytulną i bezpieczną strefę snu małego dziecka. Zapoznaj się z szerokim asortymentem

1. Zadbaj o komfortowe i przytulne otoczenie

Zdrowy sen, trwający u małego dziecka od 10 do 12 godzin, uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest otoczenie, na które składa się nie tylko wygodne łóżeczko lub dostawka, ale także rodzaj i jakość materaca (zapewniający odpowiednie ułożenie kręgosłupa), zestaw pościelowy wykonany z organicznych i naturalnych tkanin (zapewniający właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzający wilgoć), ochraniacze (dla bezpieczeństwa), poszewki z organicznej bawełny, a także wygodne gniazda niemowlęce. 

2. Wypróbuj różowego szumu

Będąc jeszcze w łonie matki, dziecko odbiera dźwięki akustyczne (w tym bicie serca rodzicielki), które zniekształcone są przez wody płodowe. W związku z tym cisza nie jest dla malucha naturalną sytuacją. Dlatego też na rynku pojawiły się szumiące zabawki np. misie lub króliczki, które emitują tzw. różowy szum. Jego częstotliwość i gęstość mocy odpowiadają szumowi wód płodowych towarzyszącemu dziecku od wczesnego etapu rozwoju w łonie matki. Wyniki badań wykazały, że ten rodzaj szumu działa uspokajająco na maluchy i pozwala im na szybsze oddanie się w objęcia Morfeusza. Szumiące zabawki bardzo często oferują również odgłosy natury, w tym szum leśnego strumienia, czy też wiatru. 

3. Zatroszcz się o subtelne oświetlenie

Cykl dobowy uwarunkowany jest wydzielaniem melatoniny (hormonu snu) przez szyszynkę. Ekspozycja na bardzo ostre oświetlenie, zaburza ten proces, przez co, zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą mieć problem z zasypianiem i doświadczać gorszej jakości snu. Aby ułatwić nocne karmienie maluszka, warto zadbać o lampki nocne, które dadzą rozproszone światło, nie wybudzając przy tym dziecka i ułatwiając nad nim opiekę w nocy.

4. Odpowiadaj na potrzeby dziecka

Nie lekceważ płaczu dziecka. Każdy świadomy rodzic doskonale wie, że nie powinno się zostawiać płaczącego malucha (mit o konieczności wykształcenia silnych płuc, całe szczęście, już dawno odszedł do lamusa). To czas, w którym należy odpowiedzieć na jego potrzeby i tym samym zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli wymaga ono przytulenia, tul, a jeśli uspokaja go jego ulubiona pozytywka, nie wahaj się użyć także i jej. 

5. Otul dziecko

Dzieci lubią być otulane przez przyjemne w dotyku materiały. Zaraz po wieczornej kąpieli, warto ubrać je w wełniany śpiworek. Może on z powodzeniem zastąpić kołderkę, a przy okazji reguluję temperaturę małego ciałka i odprowadza wilgoć. Wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem jest także lekka i zachowująca sprężystość kołdra z naturalnym kapokiem. Równie dobrze sprawdzi się przyjemny w dotyku kokon z wełny merino, kocyk z tego samego materiału lub otulacz z delikatnego muślinu. Rodzaj tkaniny należy dopasować do pory roku. 

Przeczytaj również

 • image

  Jak przenieść dziecko do spacerówki?

  Decyzja o przeniesieniu niemowlaka z gondoli do spacerówki, wydaje się nie być skomplikowana. Jednak tylko z pozoru, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna i u każdego dziecka może wyglądać to nieco inaczej. Od kiedy spacerówka? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
 • image

  Jak wybrać najlepszą poduszkę do karmienia?

  Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią powinno być jedyną formą żywienia noworodka do ukończenia 6. miesiąca życia. To naturalna czynność, która pozwala nie tylko na dostarczenie dziecku najcenniejszych składników odżywczych niezbędnych w prawidłowym rozwoju, ale także na wytworzenie silnych więzów między matką a jej potomkiem.
 • image

  Jak ubrać dziecko stosownie do pogody?

  Ubieranie dziecka, które nie jest jeszcze zdolne do wyrażenia swojej opinii, bywa dla wielu rodziców dylematem. Mają obawy o to, czy dziecko nie marznie, lub z drugiej strony, nie jest zbyt mocno rozgrzane. Jak zatem ubierać noworodka latem, a jak zimą? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym