Ciąża miesiąc po miesiącu - pierwszy miesiąc

W naszym sklepie Kokosek znajdziesz wszystko to, co potrzebne jest przyszłej matce.

Początek pierwszego trymestru ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży, nawet badania ginekologiczne mogą nie potwierdzić obecności pęcherzyka ciążowego. Jedną ze wskazówek może być jednak grubsze endometrium i obecność ciałka żółtego w jajniku.

Informacja o tym, że wkrótce zostanie matką wywołuje rozmaite emocji, zarówno radość, jak i wiele obaw. Przez kolejne etapy ciąży będzie nosiła pod sercem maleńką istotę, dlatego też nie może zapominać o odpowiednim dbaniu o własne ciało i relaks.

Objawy w ciąży w jego pierwszy miesiącu to na ogół:

  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • mdłości i wymioty,
  • awersja w stosunku do wybranych zapachów i jedzenia,
  • zmieniony smak potraw,
  • zatrzymanie miesiączki,
  • rozdrażnienie,
  • metaliczny posmak w ustach.

Pierwszy miesiąc ciąży nie daje widocznych, fizycznych objawów. Często nawet ginekolog podczas badania USG często nie jest w stanie stwierdzić jeszcze obecności ciałka ciążowego. Lekarz zauważa jednak zmiany w obrębie samej macicy, w tym jej lekkie powiększenie.

Kalendarz ciąży jest niezwykle ważny w życiu przyszłej mamy, ponieważ informuje ją o tym, na jakim etapie rozwoju znajduje się obecnie jej dziecko i jakich objawów ze strony ciała i umysłu może się spodziewać.

Samopoczucie w pierwszym trymestrze ciąży

Samopoczucie w pierwszym trymestrze ciąży na ogół nie jest najlepsze. Kobieta na ogół doświadcza dużego zmęczenia, senności i rozdrażnienia. Nie jest to jednak reguła i bywa, że ciężarne czują się bardzo dobrze.

Aby zadbać o lepsze samopoczucie w pierwszym miesiącu ciąży warto wypróbować np.:

  • relaksu i medytacji przy świecach, najlepiej sojowych,
  • odprężających kąpieli np. z dodatkiem kwiatowej herbaty (ważne, aby pamiętać, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka),
  • jogi (jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań zdrowotnych).

Dbanie o siebie w pierwszym miesiącu ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to ważny etap, kiedy konieczna jest zmiana pielęgnacji ciała na bardziej naturalną. Nie zaleca się korzystania z kosmetyków bogatych w retinol, kwasy, a także substancje sztuczne (barwniki i zapachy) i konserwanty. Dobrą inwestycją będzie zakup wysokiej jakości, najlepiej organicznych kosmetyków, które są nie tylko bezpieczne, ale także z troską dbają o skórę kobiet w ciąży (dogłębnie je nawilżając, uelastyczniając i zapobiegając rozstępom).

W kosmetyczce przyszłej mamy powinny znaleźć się m.in.: