BLOG

Co można jeść karmiąc piersią? Dieta matki karmiącej

Jeszcze do niedawna błędnie sądzono, że dieta matki karmiącej powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Jest to mit, ponieważ w trakcie karmienia naturalnego można jeść wszystko, o ile będzie to odpowiednio zbilansowane i zasobne w niezbędne witaminy, makro- i mikroelementy.

Tym, co się zmienia, jest z pewnością wartość kaloryczna codziennego menu. Z racji tego, że dostarczasz pożywienia swojemu ukochanemu dziecku, potrzebujesz ok. 500 kcal dziennie więcej.

Sama produkcja mleka to duży koszt energetyczny dla kobiecego organizmu. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, proces ten pochłania ok. 670 kcal w ciągu doby, a w kolejnych ok. 400 kcal. 

Co jeść podczas karmienia piersią? Zwróć szczególną uwagę na potrawy bogate w białko, witaminy z grupy B, A i C, selen i potas. Nie stosuj żadnych restrykcji, a jeśli masz wątpliwości nie bój się prosić o poradę dietetyka. 

Pamiętaj, że odchudzanie w okresie karmienia piersią nie powinno być tym, co zaprząta głowę świeżo upieczonej mamy. Szacuje się, że przez pierwsze miesiące naturalnego karmienia kobieta traci ok. 0,8 kg na miesiąc. To okres, w którym warto skupić się na bliskości z dzieckiem i budowaniu pozytywnych emocji z tym związanych, a na powrót do figury sprzed ciąży przyjdzie jeszcze czas. 

Czego nie można jeść karmiąc piersią?

To, że dieta dla matek karmiących piersią nie istnieje, nie oznacza, że można w tym czasie spożywać wszystko. Czego nie można jeść, karmiąc piersią? Na liście zakazanych produktów znajduje się przede wszystkim alkohol. Przenika on do mleka dziecka. Warto również znacząco ograniczyć dania typu fast-food, słodycze i mocne kawy i herbaty. Uważaj na surowe mięso i jaja. 

Jednym z mitów jest także to, że picie herbaty z mlekiem tzw. bawarki wpływa pozytywnie na laktację. Nie jest oczywiście prawda, a sam mit mógł powstać tylko dlatego, że kojarzono mleko krowie jako zbliżone do kobiecego. Dla matek, które nie cierpią jej smaku, a jednak zmuszają się do jej spożywania, może to przynieść odwrotny skutek. Negatywne emocje z pewnością nie pozwolą osiągnąć stanu relaksu, który jest jednym z kluczowych czynników podczas naturalnego karmienia. 

Akcesoria niezbędne podczas karmienia piersią

Karmienie piersią jest naturalnym i jedynym, rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia sposobem żywienia dziecka do ukończenia 6. miesiąca życia. Dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych do jego wzrostu składników, ale także pozwala na budowanie więzi bliskości. Aby ułatwić sobie ten piękny akt, warto wyposażyć się w m.in.:

Więcej akcesoriów niezbędnych dla młodej matki, noworodka i starszego dziecka znajdziesz w naszym sklepie Kokosek. 

Przeczytaj również

 • image

  Czym się kierować przy wyborze kremu do twarzy dla dziecka?

  Skóra dziecka, a przede wszystkim niemowlaka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a co za tym idzie delikatniejsza i wymaga zdecydowanie lepszej ochrony. Jest mniej odporna na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego też krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być dobrany ze szczególną starannością z uwzględnieniem wszystkich jego składników.
  W naszym sklepie Kokosek znajdziesz pełną gamę najlepszych kremów do twarzy i całego ciała dla całej rodziny. 
 • image

  Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  Problem z brakiem apetytu może spędzić sen z powiek każdego rodzica. Fizjologiczne zmniejszenie łaknienia występuje między 1. a 5. rokiem życia dziecka. To wiek, w którym malucha trudno przekonać do pełnowartościowych dań, w których królują białko, witaminy, błonnik i inne substancje odżywcze. Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, aby mały smakosz pokochał jedzenie warzyw i innych wartościowych dań. Jednakże istnieje kilka wskazówek, dzięki którym, można w szybki sposób urozmaicić posiłki i sprawić, że będą one okazją do dobrej zabawy.
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz niezbędne naczynia, sztućce i inne akcesoria, które urozmaicą każdy posiłek.
 • image

  Jak wybrać pierwszą lalkę dla dziewczynki i chłopca?

  Pierwsze zabawki mają ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wiele z nich towarzyszy im przez długie lata i bywa z czasem wspominane z dużym sentymentem. W związku z tym pierwsza lalka dla dziewczynki i chłopca powinna być wybrana wyjątkowo uważnie. Czym kierować się w zakupie lalki dla dziewczynek i chłopców? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór najlepszej jakości, pięknie wykonanych lalek, które mogą być prezentem dla każdej dziewczynki i nie tylko.
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym