BLOG

Co można jeść karmiąc piersią? Dieta matki karmiącej

Jeszcze do niedawna błędnie sądzono, że dieta matki karmiącej powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Jest to mit, ponieważ w trakcie karmienia naturalnego można jeść wszystko, o ile będzie to odpowiednio zbilansowane i zasobne w niezbędne witaminy, makro- i mikroelementy.

Tym, co się zmienia, jest z pewnością wartość kaloryczna codziennego menu. Z racji tego, że dostarczasz pożywienia swojemu ukochanemu dziecku, potrzebujesz ok. 500 kcal dziennie więcej.

Sama produkcja mleka to duży koszt energetyczny dla kobiecego organizmu. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, proces ten pochłania ok. 670 kcal w ciągu doby, a w kolejnych ok. 400 kcal. 

Co jeść podczas karmienia piersią? Zwróć szczególną uwagę na potrawy bogate w białko, witaminy z grupy B, A i C, selen i potas. Nie stosuj żadnych restrykcji, a jeśli masz wątpliwości nie bój się prosić o poradę dietetyka. 

Pamiętaj, że odchudzanie w okresie karmienia piersią nie powinno być tym, co zaprząta głowę świeżo upieczonej mamy. Szacuje się, że przez pierwsze miesiące naturalnego karmienia kobieta traci ok. 0,8 kg na miesiąc. To okres, w którym warto skupić się na bliskości z dzieckiem i budowaniu pozytywnych emocji z tym związanych, a na powrót do figury sprzed ciąży przyjdzie jeszcze czas. 

Czego nie można jeść karmiąc piersią?

To, że dieta dla matek karmiących piersią nie istnieje, nie oznacza, że można w tym czasie spożywać wszystko. Czego nie można jeść, karmiąc piersią? Na liście zakazanych produktów znajduje się przede wszystkim alkohol. Przenika on do mleka dziecka. Warto również znacząco ograniczyć dania typu fast-food, słodycze i mocne kawy i herbaty. Uważaj na surowe mięso i jaja. 

Jednym z mitów jest także to, że picie herbaty z mlekiem tzw. bawarki wpływa pozytywnie na laktację. Nie jest oczywiście prawda, a sam mit mógł powstać tylko dlatego, że kojarzono mleko krowie jako zbliżone do kobiecego. Dla matek, które nie cierpią jej smaku, a jednak zmuszają się do jej spożywania, może to przynieść odwrotny skutek. Negatywne emocje z pewnością nie pozwolą osiągnąć stanu relaksu, który jest jednym z kluczowych czynników podczas naturalnego karmienia. 

Akcesoria niezbędne podczas karmienia piersią

Karmienie piersią jest naturalnym i jedynym, rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia sposobem żywienia dziecka do ukończenia 6. miesiąca życia. Dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych do jego wzrostu składników, ale także pozwala na budowanie więzi bliskości. Aby ułatwić sobie ten piękny akt, warto wyposażyć się w m.in.:

Więcej akcesoriów niezbędnych dla młodej matki, noworodka i starszego dziecka znajdziesz w naszym sklepie Kokosek. 

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym