Czy bursztyn pomaga na ząbkowanie?

Ząbkowanie to ten etap rozwoju niemowlaka, który potrafi spędzić sen z powiek rodziców. Najczęściej rozpoczyna się ono między 6. a 7. miesiącem, jednak pierwsze objawy (intensywne ślinienie się, płaczliwość, drażliwość) mogą pojawić się nawet około 3. miesiąca życia. Ostatnio dużą popularnością cieszy się bursztyn, który w założeniu ma zmniejszać dolegliwości bólowe dziecka i przynosić mu ulgę podczas ząbkowania. Jak jest naprawdę? Na naszej stronie Kokosek znajdziesz naszyjniki i bransoletki z bursztynu i innych kamieni mineralnych.

Czy bursztyn działa na ząbkowanie?

Bursztyn to kamień, który najczęściej kojarzy się z beztroskimi wakacjami nad Morzem Bałtyckim. Jednakże ma on także szereg prozdrowotnych właściwości, dzięki czemu wykorzystywany jest również w medycynie naturalnej. W jego składzie znajduje się kwas bursztynowy, który pod wpływem temperatury wykazuje działanie uśmierzające ból. Na rynku dostępnych jest wiele naszyjników i koralików z bursztynem i innymi minerałami, a przykładem są między innymi piękne dodatki marki Grech&Co. Bursztyn już po samym kontakcie ze skórą uwalnia olejki eteryczne, które dostają się do krwioobiegu dziecka i przynoszą mu ulgę przy objawach ząbkowania. Zmniejsza się wówczas stan zapalny, co poprawia samopoczucie malucha i zapewnia mu spokojny sen. Ponadto, kwas bursztynowy zmniejsza zbyt wysoką temperaturę pojawiającą się często przy ząbkowaniu. Po 4. miesiącu życia można nałożyć dziecku także bransoletkę z bursztynu, jednak ważne jest, aby nigdy nie zakładać jej dziecku jeśli nie znajduje się pod opieką dorosłych lub śpi. Taka naturalna i ekologiczna metoda na ząbkowanie stała się ostatnio popularna i jest wybierana przez coraz więcej świadomych rodziców. Trend na wykorzystywanie bransoletek i naszyjników z bursztynem jest bardzo popularny wśród amerykańskich celebrytów i modelek, które hołdują ekologicznym metodom na walkę z bólem i gorączką u dzieci. Nic więcej dziwnego że moda ta szybko trafiła także do Polski. Aby korale z bursztynem na ząbkowanie lub naszyjniki z tym kamieniem były stosowane bezpiecznie, warto pamiętać o tym, że nie mogą pełnić roli gryzaka, grozi to bowiem zadławieniem.

Inne właściwości bursztynu

Bursztyn wykazuje również szereg innych właściwości leczniczych. W formie nalewek podawany jest jako remedium na przeziębienia, choroby nerek, ból gardła, reumatyzm, problemy z pęcherzem, czy też biegunkę. Przez wiele lat stosowany był również w walce z krwotokami. Warto także dodać, że kwas bursztynowy w niewielkim stężeniu występuje również w niektórych owocach i warzywach, a także alkoholach.