BLOG

Czym kierować się przy wyborze kontrastowej maty edukacyjnej?

Niemowlęta w pierwszych tygodniach swojego życia widzą wyłącznie kolory kontrastowe. Wiedza ta pozwala rodzicom na umiejętne dobranie rodzaju zabaw, w które zaangażować można rozmaite akcesoria, w tym maskotki, książeczki, czy też maty edukacyjne w kolorach kontrastowych: czarnym i białym. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? 

Mata kontrastowa dla niemowlaka - jak wybrać? 

Kiedy dziecko wyrasta z okresu noworodkowego, gdy przesypia większą część dnia i nocy, zaczyna bardziej interesować się otaczającą go rzeczywistością. Jego uwagę przyciągają przede wszystkim duże i wyraziste przedmioty w kolorach bieli i czerni (w późniejszych tygodniach życia także czerwieni). Prócz tego fizjoterapeuci rekomendują częste leżenie na nieco twardszych podłożach niż materac w łóżeczku, bowiem w ten sposób łatwiej nauczyć niemowlaka leżenia na brzuszku. To idealny moment na zakup maty kontrastowej. Na rynku znaleźć można wiele mat edukacyjnych dla niemowlaków, które wyposażone są dodatkowo w zwisające zabawki, tasiemki do pociągania, szeleszczące elementy i gadżety wydające dźwięki. To wszystko dostarcza bodźców do prawidłowego rozwoju sensorycznego malucha. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze edukacyjnej maty dla dziecka? Przede wszystkim na:

  • materiał wykonania - musi być dostosowany do kontaktu z delikatną skórą dziecka, które bardzo często bada otaczający go świat wkładając sobie wszystko do buzi. W związku z tym zwróć uwagę na to, czy mata edukacyjna posiada stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. 
  • rozmiar - dopasuj go do wielkości pomieszczenia, w których niemowlę spędza najwięcej czasu.
  • kolory - wybierz te kontrastujące: biel, czerń i czerwień.
  • zwisające elementy - dziecko, leżąc na plecach, będzie miało okazję obserwować wiszące zabawki, a z czasem spróbuje samodzielnie dotykać je rączką, łapać, a nawet w nie uderzać, tym samym rozwinie zdolności manualne i motoryczne. 
  • szeleszczące elementy umieszczone na macie - przydadzą się do nauki leżenia na brzuszku. Zaciekawiony maluch będzie próbował je dotykać, co zmobilizuje go do podnoszenia główki w pozycji na brzuchu.
  • design - dopasuj matę do własnych upodobań i wystroju pokoju dziecka. Możesz wybrać minimalistyczną wersję lub matę wyposażoną w pałąk, na którym zawieszone są zabawki. 

Mata kontrastowa - zalety 

Zakup edukacyjnej maty kontrastowej dla dziecka to same korzyści. To jedna z pierwszych metod, które łączą naukę i zabawę w jednym. Bawiąc się na macie, dziecko poznaje otaczający je świat w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Może obserwować pierwsze kształty i tym samym rozwijać narząd wzroku, ale też i dotyku. Mata położona na twardym podłożu rozwija dziecko pod kątem fizjoterapeutycznym - można na niej ćwiczyć ruchy bioder, leżenie na brzuchu i obracanie główki, co jest również bezpieczne, ponieważ nie istnieje ryzyko upadku. Co więcej, mata kontrastowa może być używana zarówno w mieszkaniu, jak i na świeżym powietrzu (gdy tylko pozwalają na to warunki pogodowe).

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym