BLOG

Dlaczego warto czytać dzieciom do snu?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, zwiększa poczucie jego bezpieczeństwa i pozwala na zacieśnienie więzi. Psychologowie od lat podkreślają, jak ważne w kształtowaniu inteligencji emocjonalnej i rozwoju wyobraźni dziecka jest czytanie książek. Zwłaszcza przed snem. Czynność ta powinna wejść na stałe do harmonogramu dnia każdego rodzica. Dlaczego jest to tak ważne? Co daje czytanie książek? Przeczytaj artykuł.

W naszym sklepie Kokosek znajdziesz najciekawsze propozycje książkowe dla dzieci w różnym wieku.  

Zalety czytania dzieciom książek

Chociaż może wydawać się to mało przekonujące, dzieci potrzebują rytuałów i porządku w swoim rozkładzie dnia. Wpływa to na poczucie ich bezpieczeństwa. Jednym z takich stałych punktów powinno być czytanie przed spaniem. Pozwoli to wyciszyć umysł po długim dniu pełnym zabaw i przygód. Ma na to wpływ nie tylko historia zawarta w książce, ale także spokojny, stonowany głos rodzica.

Czytanie dziecku, zwłaszcza przed nocnym wypoczynkiem, jest także naturalnym sygnałem dla malucha, że zbliża się pora snu. To czas, kiedy zaleca się ograniczenie ilości napływających do mózgu bodźców, a przede wszystkim zminimalizowanie ekspozycji na światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów, czy tabletów.  Wszystko to zaburza wydzielanie hormonu snu - melatoniny. 

Zalety czytania dzieciom książek to m.in.:

 • ułatwianie zasypiania;
 • budowanie więzi emocjonalnej - możliwość przytulenia się do ukochanego rodzica podczas czytania jest dla dziecka bezcenna. Warto wybierać książki, których fabuła opowiada o relacjach międzyludzkich i emocjach, również tych trudniejszych;
 • rozbudzanie wyobraźni malucha - czytanie o dalekich krainach, czarodziejach, niecodziennych przygodach i fantastycznych zwierzętach daje wyobraźni dziecka duże pole do popisu. Maluch tworzy w umyśle swoje własne wyobrażenia i obrazy, co pozytywnie wpływa na połączenia synaptyczne w mózgu - rozbudowuje je;
 • poszerzenie wiedzy dotyczącej otaczającego świata - wybierając wartościowe książki, dziecko ma okazję poznać świat przyrody, dalekie kontynenty, historię niezwykłych wynalazków itp. To sprawia, że mały człowiek staje się nie tylko bardziej inteligenty, ale jest także otwarty na to, co go otacza. 

Przykładowe książki dla dzieci

Jakie lektury warto wybierać dziecku? Przede wszystkim takie, które będą dopasowane do wieku malucha i jego osobistych zainteresowań. Najczęściej rekomendowanymi pozycjami książkowymi są:

Co ważne, zaleca się wybór takich tytułów, które nie angażują zbytnio dziecka. Tym samym lepiej jest zrezygnować z zagadek, ćwiczeń logopedycznych, czy też nauki pierwszych słówek. 

Przeczytaj również

 • image

  Czym się kierować przy wyborze kremu do twarzy dla dziecka?

  Skóra dziecka, a przede wszystkim niemowlaka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a co za tym idzie delikatniejsza i wymaga zdecydowanie lepszej ochrony. Jest mniej odporna na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego też krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być dobrany ze szczególną starannością z uwzględnieniem wszystkich jego składników.
  W naszym sklepie Kokosek znajdziesz pełną gamę najlepszych kremów do twarzy i całego ciała dla całej rodziny. 
 • image

  Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  Problem z brakiem apetytu może spędzić sen z powiek każdego rodzica. Fizjologiczne zmniejszenie łaknienia występuje między 1. a 5. rokiem życia dziecka. To wiek, w którym malucha trudno przekonać do pełnowartościowych dań, w których królują białko, witaminy, błonnik i inne substancje odżywcze. Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, aby mały smakosz pokochał jedzenie warzyw i innych wartościowych dań. Jednakże istnieje kilka wskazówek, dzięki którym, można w szybki sposób urozmaicić posiłki i sprawić, że będą one okazją do dobrej zabawy.
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz niezbędne naczynia, sztućce i inne akcesoria, które urozmaicą każdy posiłek.
 • image

  Jak wybrać pierwszą lalkę dla dziewczynki i chłopca?

  Pierwsze zabawki mają ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wiele z nich towarzyszy im przez długie lata i bywa z czasem wspominane z dużym sentymentem. W związku z tym pierwsza lalka dla dziewczynki i chłopca powinna być wybrana wyjątkowo uważnie. Czym kierować się w zakupie lalki dla dziewczynek i chłopców? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór najlepszej jakości, pięknie wykonanych lalek, które mogą być prezentem dla każdej dziewczynki i nie tylko.
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym