BLOG

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście

Według zasad rodzicielstwa bliskości, noszenie dziecka w chuście zaspokaja naturalne potrzeby rodziców i maluszka. Przytulanie się i możliwość czucia bicia serca matki lub ojca, jest dla niemowlęcia synonimem bezpieczeństwa i spokoju. Chusta do noszenia jest zatem idealnym narzędziem do budowania najpiękniejszej więzi na świecie - między rodzicem i jego dzieckiem. To jedna z inwestycji, która procentuje latami.

Zalety z noszenia dziecka w chuście 

Czy warto nosić dziecko w chuście? Zdecydowanie tak! Nie sposób wymienić wszystkich zalet płynących z tej formy bliskości. Najważniejsze z nich to:

  • bliskość - dziecko czuje obecność swojego rodzica, jego zapach, dotyk, głos i bicie serca. Jest to niezbędne w jego prawidłowym rozwoju,
  • budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
  • ochrona kręgosłupa rodzica - w chuście ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na plecy i ramiona. Jeśli nosi się niemowlaka od pierwszych tygodni jego życia, rodzic nie odczuwa tak bardzo przybywających kilogramów i stopniowo przyzwyczaja się do większej masy ciała,
  • możliwość dyskretnego karmienia dziecka piersią,
  • większa mobilność -  dziecko może brać czynny udział w pieszych wycieczkach i dłuższych spacerach razem z rodzicem. Chusta sprawdza się również podczas zwiedzania zabytków, gdzie istnieje potrzeba wejścia na wysokie schody,
  • pomoc przy ząbkowaniu, kolkach i infekcjach - na wypadek gorszego samopoczucia dziecka, chusta umożliwia łagodne kołysanie i uspokojenie pociechy. Pionowa pozycja ciała jest zalecana przy katarku, czy też problemach z gazami.

W bogatym asortymencie naszego sklepu Kokosek znajdują się zarówno tradycyjne chusty z ekologicznego lnu, jak i te z domieszką bawełny. Taki materiał jest nie tylko wyjątkowo trwały, ale i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapobiega przegrzaniu się skóry maluszka. Warto skorzystać również z porad dostępnych w literaturze dotyczącej noszenia dzieci. Dzięki nim można dowiedzieć się jak bezpiecznie nosić dziecko w chuście. 

Jak bezpiecznie nosić dziecko w chuście? 

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy chusty są bezpieczne? Tak, o ile przestrzega się zasad ich wykorzystywania. Motanie dziecka w chuście jest łatwe, a wraz z praktyką zajmuje coraz mniej czasu. Najważniejsze jest to, aby:


  • miednica dziecka była delikatnie podwinięta,
  • plecy dziecka znajdowały się w lekko zaokrąglonej pozycji,
  • nóżki maluszka rozstawione były w umiarkowanym odwiedzeniu w stawach biodrowych.

Nie mniej ważna jest jakość samej chusty. Powinna być ona wykonana z naturalnych i wytrzymałych materiałów, a przede wszystkim o strukturze skośno-krzyżowej. Co więcej, przed zakupem chusty, warto upewnić się, czy jest dostosowana do wieku i wagi dziecka. Przy motaniu należy pamiętać o mocnym naciągnięciu tkaniny. Tylko w ten sposób zyskuje się pewność, że maluch utrzyma się w danej pozycji przez długi czas.

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym