BLOG

Jak ubrać dziecko stosownie do pogody?

Ubieranie dziecka, które nie jest jeszcze zdolne do wyrażenia swojej opinii, bywa dla wielu rodziców dylematem. Mają obawy o to, czy dziecko nie marznie, lub z drugiej strony, nie jest zbyt mocno rozgrzane. Jak zatem ubierać noworodka latem, a jak zimą? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

W naszym sklepie Kokosek znajdziesz ubrania dla dziecka dostosowane do każdej pogody i pory roku.

Ubieranie noworodka w sezonie jesienno-zimowym

Mechanizm termoregulacji małego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, podobnie jak jego układ odpornościowy. W związku z tym dość łatwo jest narazić niemowlę na wychłodzenie, a to może zwiększać ryzyko infekcji. Aby móc chronić malucha przed powszechnie występującymi infekcjami, warto kierować się kilkoma, prostymi zasadami:

  • sprawdzaj ciepłotę ciała na karku lub plecach. Dotykanie stópek, czy policzków nie jest dobrym sposobem na określenie tego, czy jest dziecku zimno, czy ciepło. Ponadto skóra na karku powinna być zawsze sucha;
  • ubieraj niemowlę na cebulkę, aby w razie konieczności zdjąć lub założyć wybrany element garderoby. Kieruj się zasadą - jedna warstwa więcej niż u osoby dorosłej;
  • lepiej ubrać dziecko za cienko, niż za ciepło;
  • zakładaj na głowę czapeczkę dostosowaną do temperatury panującej na zewnątrz.

W co ubierać niemowlaka jesienią i zimą? Niezbędne będą m.in.:

W słoneczne dni warto chronić oczy dziecka przy pomocy okularów przeciwsłonecznych. Ze spacerowaniem z noworodkiem zimą należy wstrzymać się, gdy temperatura za oknem jest mniejsza niż -10 st.C. (nawet gdy pogoda jest bezwietrzna). A na pierwszy spacer najlepiej udać się, gdy jest ona większa niż -5 st. C.

Ubieranie noworodka w sezonie wiosenno-letnim

Jak ubierać noworodka wiosną i latem? Kluczowe jest zapobieganie nadmiernej potliwości i przegrzaniu organizmu. W marcu, kwietniu i maju pogoda ma tendencję do płatania figli. Ciepłe dni mogą przeplatać się z chłodniejszymi, dlatego też dobrze jest dostosować ubiór do zmieniających się warunków atmosferycznych. Cieplejsze materiały z wełny można stopniowo zastąpić przewiewnymi tworzywami z bawełny, jedwabiu i lnu. 

W co ubierać niemowlaka wiosną i latem? Niezbędne będą m.in.:

Spacerów z niemowlakiem latem lepiej unikać między godziną 10:00-15:00, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Zwiększa się wówczas ryzyko odwodnienia i udarów cieplnych. Nie wolno również zakrywać dziecka w gondoli kocykami lub daszkiem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie parasol przeciwsłoneczny doczepiony do wózka. 

Bez względu na porę roku, warto ubierać niemowlaka w najlepszej jakości ubranka, najlepiej certyfikowane. Tylko wówczas rodzic ma pewność, że ciało dziecka nie będzie ani zbyt przegrzane, ani wychłodzone.

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym