BLOG

Jak wybrać pierwszy wózek dziecięcy?

Wybór wózka dziecięcego jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje rodzic. Musi być przede wszystkim bezpieczny, zwrotny i wygodny zarówno dla malucha, jak i dla opiekunów. Ze względu na to, że zakup tego elementu wyprawki należy do jednego z najdroższych, warto odpowiednio się do tego przygotować. Wybór idealnego wózka musi być uzależniony przede wszystkim od:

  • wieku dziecka,
  • ukształtowania terenu w miejscu zamieszkania,
  • trybu życia rodziców (w tym ich aktywności fizycznej, częstych podróży),
  • liczby przewożonych dzieci.

Nie mniej ważne są wymiary i waga tego elementu wyprawki. Ma to ogromne znaczenie, gdy mieszkamy na wysokim piętrze w bloku bez windy. Tym bardziej że ostateczna masa całości to także dodatkowe akcesoria, wkładka, śpiworek, zabawki, a także zakupy, które bardzo często dla wygody pozostawia się w dolnej części wózka. Najlżejsze stelaże wykonane są z aluminium. Wymiary należy również dopasować do bagażnika samochodu, tak aby bez problemu mógł się w nim zmieścić podczas krótszych i dłuższych podróży. Dobrej jakości wózek musi być ponadto łatwy w składaniu i rozkładaniu. Na naszej stronie Kokosek znajdziesz szeroki wybór wózków i wszystkich niezbędnych akcesoriów, które zwiększą komfort podczas spacerów i nie pozwolą dziecku nawet na chwilę nudy.

Wózki głębokie, spacerowe i 2w1 

Wózki głębokie, tzw. gondole, dostosowane są do niemowląt do ok. 6 miesiąca życia. To wiek, w którym maluszek spędza większość czasu w pozycji leżącej. Kiedy dziecko kończy pół roku, zaczyna pierwsze próby samodzielnego siedzenia i obracania się na brzuszek. To znak dla rodziców, że nadszedł czas zakupu wózka spacerowego. Wygodne modele umożliwiają maluchowi oglądanie tego, co dzieje się na spacerze, ale i na krótkie drzemki w pozycji siedzącej, dlatego też kluczowe jest, aby wózek miał stabilne, lecz odpowiednio miękkie oparcie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wózki wielofunkcyjne, np. typu 2w1, łączące zalety wózka głębokiego i spacerowego. Taki hybrydowy model wystarczy dziecku na długi czas i będzie „rósł” razem z nim. Świeżo upieczeni rodzice często decydują się również na opcję wózka 3w1 (z dodatkowym fotelikiem samochodowym), a nawet 4w1 (z bazą służącą do montażu fotelika w aucie).

Wózki biegowe 

Wózek biegowy to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy cenią sobie aktywny tryb życia. Sprawdza się także na trudnych podłożach (np. żwir, las, kocie łby) wymagających większej zwrotności i przyczepności kół. Jednakże przed zakupem tego rodzaju wózka warto skontaktować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który oceni, czy będzie on bezpieczny na danym etapie rozwoju układu kostno-szkieletowego pociechy.

Wózki bliźniacze 

Gdy na świecie pojawia się jednocześnie dwoje dzieci, konieczny jest zakup wózka bliźniaczego. To podwójne szczęście, ale również podwójna odpowiedzialność, zwłaszcza podczas codziennych spacerów. W związku z tym wózek dla bliźniaków musi przede wszystkim bezpieczny, lekki, o zwrotnych kołach, regulowanych siedziskami, a także barierkach ochronnych. Modele te sprawdzą się również w przypadku rodzeństwa między którym jest niewielka różnica wieku.

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym