Naczynia, które urozmaicą każdy posiłek
Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Jednym ze sposobów jest podawanie posiłków na kolorowych miseczkach, najlepiej w kształcie ulubionych zwierząt. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych naczyń dla dorosłych, które dla dzieci są po prostu nudne. Dobrze jest, gdy dziecko posiada swój własny zestaw sztućców, najlepiej z biodegradowalnego tworzywa. Dużą popularnością cieszą się naczynia z motywem ulubionej bajki np. świnki Peppy.
Aby sprytnie dostarczyć dziecku dużej dawki witamin, warto podawać im owocowe smoothies. Najlepiej domowej roboty. Dziecko może być je za pomocą słomki silikonowej (te plastikowe już dawno nie są dopuszczone do sprzedaży z powodu negatywnego wpływu na środowisko naturalne). Zdrowe smoothies można podawać i przechowywać w wielorazowych torebkach.
W sezonie wiosenno-letnim, gdy temperatury za oknem są już wysokie, ale także zimą i jesienią, warto zabierać dziecko na dłuższe spacery i przejażdżki rowerowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie wyprawy, zrobić sobie przerwę na piknik. Posiłek można zapakować w termos obiadowy np. z motywem zwierzęcym lub kosmicznym.
W diecie małego dziecka ważną rolę odgrywa woda. Jest to najzdrowszy napój, który należy pić zarówno latem, jak i zimą. W cieplejsze dni można wlać go do bidonu. W zimne dni ciepło napoju utrzyma termobutelka. Warto przy tym pamiętać, aby naczynie wykonane było z higienicznych materiałów np. silikonu, który łatwo utrzymać w czystości. Dobrym rozwiązaniem jest także biodegradowalny materiał np. PLA.
Metody, które zachęcą dziecko do jedzenia
1. Ustal harmonogram posiłków - dzieci lubią rytuały. Dzięki temu czują się bezpieczniej. Dlatego też staraj się organizować posiłki o tych samych lub podobnych porach dnia.
2. Gotuj z dzieckiem - pokazuj mu jak powstaje każdy posiłek. Tłumacz jak wygląda proces krojenia warzyw, gotowania, pieczenia, duszenia mięsa itp. Opowiedz mu, z czym najlepiej komponuje się dany składnik i w jakich kombinacjach warto go jeść.
3. Podawaj ciekawie - nie tylko smak ma znaczenie. Równie ważne jest to, jak wygląda dany posiłek. Nie bez kozery mówi się, że najpierw jemy oczami. Ułóż z warzyw na talerzu zabawną twarz, zwierzę lub domek. Użyj swojej wyobraźni i zachęć dziecko do stworzenia na podstawie tego, co widzi na talerzu, ciekawej historii.
4. Powiedz mu, co daje jedzenie - na rynku księgarskim znajduje się wiele pozycji, które w zabawny, przystępny i ciekawy sposób tłumaczą dziecku, czym są witaminy, mikro- i makroelementy. Korzystając z bajek, czy infografik pokaż, jak te substancje odżywcze budują organizm człowieka, pozwalając mu rosnąć, nabierać sił i chronić się przed przeziębieniem i patogenami.
Jak widać, pomysłów na przekonanie malucha do jedzenia nie brakuje. Szukasz inspiracji? Skorzystaj z domowej książki kucharskiej zgodnej z metodą BLW (Bobas Lubi Wybór) i zaskocz swoje dziecko zdrowymi daniami. Jedzenie nie musi kojarzyć się przecież z nudą i kapryszeniem. Może być okazją do kreatywnej zabawy i miło spędzonym czasem.