BLOG

Jaki gryzak dla dziecka wybrać?

Ząbkowanie to trudny czas - i to zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Swędzące dziąsła potrafią mocno uprzykrzyć życie - maluch staje się płaczliwy, rozdrażniony i niespokojny, również w nocy. Na szczęście jest wiele sposobów by ulżyć nieco dziecku i złagodzić utrudniające funkcjonowanie dolegliwości bólowe i dyskomfort. Najczęściej stosowanym i najpopularniejszym sposobem jest podawanie dziecku gryzaka, który łagodzi swędzenie i ból, masując wrażliwe dziąsła. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając gryzak dla niemowlaka, a także zachęcamy do sprawdzenia dobrych jakościowo gryzaków dla dzieci dostępnych w sklepie Kokosek!

Kiedy dziecko rozpoczyna ząbkować? 

Dzieci zaczynają ząbkować w naprawdę różnym czasie i jest to kwestia mocno indywidualna. U niektórych maluchów pierwsze ząbki pojawiają się już nawet około 4.-5. miesiąca życia, inne z kolei czekają na swój pierwszy ząbek aż do 1. roku. Najczęściej ząbkowanie przebiega stopniowo, a zęby wyrzynają się pojedynczo, począwszy od górnych lub dolnych jedynek. Bywa jednak i tak, że u malucha ząbkowanie  rozpocznie się bardzo gwałtownie i jednocześnie wyrzynać się będzie kilka ząbków, co znacząco skumuluje ból i złe samopoczucie dziecka. Ogólnie przyjęte jest, że od początku ząbkowania co około cztery miesiące u dziecka pojawiają się cztery nowe zęby.

Jakie są objawy ząbkowania? 

Dziecko jest niespokojne, rozdrażnione i drażliwe. Zgadza się. Jednak warto wiedzieć, że niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie właściwie bezobjawowo, a jedynym symptomem jest mała biała kropka na dziąśle, która okazuje się być wyrzynającym się właśnie zębem. U większości dzieci jednak w okresie ząbkowania pojawiają się niepokój, ból, swędzenie, nadmierne ślinienie, zaczerwienienie dziąseł, a czasami również gorączka. Objawami ząbkowania mogą być także wystawianie języka, wzmożona senność, brak apetytu, wkładanie rączek do ust czy pocieranie okolic policzków.

Czy gryzak pomaga podczas ząbkowania? 

Gryzaki dla niemowląt są absolutnie niezbędnymi akcesoriami, w które warto się jak najszybciej wyposażonych. Już od wystąpienia pierwszych objawów ząbkowania warto podawać dziecku gryzak, który ukoi ból dziąseł, uspokoi malucha, a przy okazji wesprze rozwój koordynacji ruchowej oraz motorykę. Pierwsze gryzaki dla niemowląt możemy podawać dzieciom, które są już w stanie utrzymać je samodzielnie w swoich dłoniach - w momencie, kiedy zauważymy, że maluszek zaczyna wkładać własne rączki do buzi, to dobry czas na zakup pierwszego gryzaka. Jaki powinien być? Pierwszy gryzak dla niemowlaka powinien być lekki, wygodny do chwycenia w małe rączki, nieduży, no i oczywiście wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Dobrze, kiedy gryzak jest wyposażony w uchwyt, za pomocą którego można przyczepić go do wózka czy ubranka dziecka - pozwoli to zminimalizować ryzyko jego upadku czy zagubienia. Ważne też, aby wybierać gryzaki atrakcyjne wizualnie - różnorodne kształty i żywe kolory zachęcą dziecko do sięgania po gryzak. Sprawdź nasze propozycje - gryzaki z naturalnego kauczuku, gryzaki masujące ze szczoteczką, gryzaki sensoryczne czy gryzaki drewniane. 

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym