BLOG

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie to jeden z najważniejszych etapów rozwojowych w życiu dziecka. To także ważne wydarzenie dla rodziców, którzy odczuwają wówczas wielkie wzruszenie. To bowiem znak, że zaczyna się najbardziej ruchliwy okres w życiu ich pociechy.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Na to pytanie, nie ma konkretnej odpowiedzi. Niektóre rozpoczynają pierwsze próby już w 6. miesiącu życia, a niektóre dopiero w 10. Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna i zależy m.in. od siły mięśni malucha. Niektóre dzieci nie raczkują w ogóle, tylko od razu zaczynają chodzić. 

Na pierwszym etapie raczkowania, dziecko zaczyna pełzać na brzuszku, co ułatwiają mu dynamiczne ruchy rączek. Następnie, podejmowane są pierwsze próby podnoszenia główki i tułowia. W tym celu niemowlę wciąga pod siebie nóżki i stara się opierać na kolanach. Im silniejsze mięśnie szkieletowe, tym szybsze postępy. Cały ten mechanizm podytkowany jest naturalną ciekawością świata i chęcią eksploracji otoczenia. Po etapie pełzania przychodzi czas na przyjęcie pozycji “na czworaka”.

W naszym sklepie Kokosek znajdziesz odzież stworzoną z myślą o raczkujących dzieciach.

Raczkowanie wspiera rozwój mózgu

Proces raczkowania nie tylko poprzedza chodzenie, ale także wspiera prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i lepszej synchronizacji między lewą i prawą półkulą mózgu. Zapewnia to prawidłowy rozwój dziecka i ułatwia nabywanie nowych umiejętności w przyszłości. Ponadto, raczkowanie wzmacnia kręgosłup, uczy utrzymywania równowagi i sprzyja lepszej koordynacji oko-ręka. 

Bezpieczeństwo w trakcie raczkowania

Aby zapewnić dziecku wygodę w trakcie raczkowania, warto wyposażyć go w m.in.:

Nieprawidłowości, na które rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę to zaciskanie pięści, krzywo trzymana główka i przewracanie się zawsze na tę samą stronę. Może to wskazywać na nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Ważne jest zabezpieczenie mebli za pomocą specjalnych skobelek, ustawienie barierek przy schodach, czy też włożenie wtyczek ochronnych do kontaktów.

Jak zachęcić malucha do raczkowania?

Rozwój dziecka, w tym raczkowanie, można wspierać. Należy jednak wykonywać to w bezpieczny i rozsądny sposób. Wysiłki dziecka można wesprzeć, kładąc go na brzuszku na macie i stawiając w zasięgu jego wzroku zabawkę. Wymusi to na maluchu konieczność pełzania w jej kierunku. Dobrym sposobem jest także wykonywanie prostych ćwiczeń tzw. ruchów naprzemiennych. W tym celu należy bardzo delikatnie dotknąć lewej nóżki dziecka prawą rączką i na odwrót. Innym rozwiązaniem jest również korzystanie ze specjalnych wałków lub poduszek, które wzmacniają pracę mięśni.

Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać malucha do ćwiczeń. Jeśli stawia opór i jest niewyraźnie niezadowolone, odpuść. Dziecko samo poczuje moment, kiedy będzie gotowe zarówno na raczkowanie, jak i w dalszej perspektywie, na chodzenie. 

Przeczytaj również

 • image

  Czym się kierować przy wyborze kremu do twarzy dla dziecka?

  Skóra dziecka, a przede wszystkim niemowlaka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a co za tym idzie delikatniejsza i wymaga zdecydowanie lepszej ochrony. Jest mniej odporna na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego też krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być dobrany ze szczególną starannością z uwzględnieniem wszystkich jego składników.
  W naszym sklepie Kokosek znajdziesz pełną gamę najlepszych kremów do twarzy i całego ciała dla całej rodziny. 
 • image

  Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  Problem z brakiem apetytu może spędzić sen z powiek każdego rodzica. Fizjologiczne zmniejszenie łaknienia występuje między 1. a 5. rokiem życia dziecka. To wiek, w którym malucha trudno przekonać do pełnowartościowych dań, w których królują białko, witaminy, błonnik i inne substancje odżywcze. Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, aby mały smakosz pokochał jedzenie warzyw i innych wartościowych dań. Jednakże istnieje kilka wskazówek, dzięki którym, można w szybki sposób urozmaicić posiłki i sprawić, że będą one okazją do dobrej zabawy.
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz niezbędne naczynia, sztućce i inne akcesoria, które urozmaicą każdy posiłek.
 • image

  Jak wybrać pierwszą lalkę dla dziewczynki i chłopca?

  Pierwsze zabawki mają ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wiele z nich towarzyszy im przez długie lata i bywa z czasem wspominane z dużym sentymentem. W związku z tym pierwsza lalka dla dziewczynki i chłopca powinna być wybrana wyjątkowo uważnie. Czym kierować się w zakupie lalki dla dziewczynek i chłopców? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór najlepszej jakości, pięknie wykonanych lalek, które mogą być prezentem dla każdej dziewczynki i nie tylko.
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym