BLOG

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer w życiu noworodka to wielkie, rodzinne wydarzenie. Świeże powietrze, bez względu na porę roku, jest korzystne nawet dla bardzo małego organizmu, ponieważ zwiększa jego odporność i hartuje. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, aby udać się na spacer z noworodkiem już w pierwszym tygodniu jego życia.

Ważne jednak, aby wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, a także jakość powietrza (poziom pyłów zawieszonych PM2.5, powinien być mniejszy niż 35 µg/m3). W chłodniejszych, w tym mroźnych porach roku, spacer z bardzo małym dzieckiem nie może być dłuższy niż 10 minut. W dni, gdy temperatura spada poniżej 0 st. C., dobrym pomysłem jest wstępna (1-2 dniowa) aklimatyzacja w pomieszczeniu. Należy ubrać wtedy maluszka dokładnie tak samo jak na spacer i otworzyć okno na kilkanaście minut. Czynność tę można powtarzać nawet kilka razy.

Na stronie naszego sklepu internetowego Kokosek znajdziesz pełną wyprawkę niezbędną podczas pierwszego spaceru noworodka. 

Wózek na pierwszy spacer

Noworodki aż do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Nie potrafią jeszcze siedzieć i przewracać się na bok. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wózka głębokiego tzw. gondoli lub ewentualnie wózka typu 2w1, który łączy w sobie zalety zarówno tego pierwszego, jak i spacerówki (zalecanej od 6. miesiąca życia). W zależności od pory roku, do pierwszego pojazdu noworodka należy dokupić niezbędne i wygodne dla rodzica akcesoria (np. torby, dwuczęściowe mufki), wkładki, śpiworki, a także zabawki urozmaicające dziecku podróż. W bardzo ciepłe dni nie należy przykrywać dziecka dodatkowymi kocykami i narzutkami, ponieważ utrudnia to cyrkulację powietrza, przez co we wnętrzu wózka zaczyna panować zbyt wysoka temperatura, co grozi przegrzaniem organizmu i odwodnieniem.

W cieplejsze dni wygodnym rozwiązaniem jest również noszenie dziecka w chuście. Jest to zgodne z zasadami rodzicielstwa bliskości, ponieważ maluszek ma bezpośrednio kontakt z rodzicem, słyszy bicie jego serca, oddech i zapach, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa. 

Jak ubrać maluszka na pierwszy spacer?

Jak ubrać noworodka na spacer? Przede wszystkim adekwatnie do pogody panującej na zewnątrz. Ubranie nie może powodować zbytniego przegrzania ani wychłodzenia ciała. W zimniejsze dni nie zapominaj o kaftaniku lub kurteczce i czapeczce. W cieplejsze zadbaj o przewiewną odzież, najlepiej bawełnianą lub lnianą. 

W asortymencie naszego sklepu internetowego Kokosek znajdziesz kompletną odzież dopasowaną do noworodków i nieco starszych dzieci. 

Zabezpieczenie skóry przed mrozem i słońcem 

Naskórek noworodka jest cienki i bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne, w tym mróz i promieniowanie słoneczne. W upalne dni warto wybierać pory spacerów, tak aby pozostawać w cieniu, zwłaszcza w godzinach między 11:00 a 15:00, gdy słońce jest najsilniejsze. Posmaruj skórę dziecka kremem z wysokim filtrem UV, co zabezpiecza maluszka przed poparzeniami. Tak samo postępuj, gdy na dworze panuje mróz. Bez względu bowiem na pogodę, skóra dziecka wymaga specjalnej troski i regularnego nawilżania. Dobrym rozwiązaniem jest dogłębne nawilżanie skóry za pomocą odżywczego balsamu ochronnego na każdą pogodę. 

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym