Leżaczek bujaczek – od kiedy można go bezpiecznie używać?

Leżaczki i bujaczki dla maluszków to produkty nieocenione w codzienności świeżo upieczonych rodziców. To bezpieczna przestrzeń, w której można spokojnie odłożyć dziecko, tak aby móc zająć się innymi, równie istotnymi czynnościami.

Dodatkowo spędzanie czasu w leżaczku jest dla malucha frajdą, a dzięki kolorowym akcesoriom sposobem na zabawę. Dzisiaj skupimy się w pełni na kwestii doboru bujaczka dla dzieci. Sprawdź, od kiedy Twój maluszek może z niego korzystać. Zapraszamy do lektury!

Czym jest leżaczek bujaczek i jakie są jego funkcje?

Leżaczek bujaczek to ergonomiczne i wygodne miejsce dla malucha, które oferuje wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dzięki specjalnemu designowi umożliwia dziecku bezpieczne leżenie i bujanie, co często przypomina mu kojące ruchy, których doświadczało jeszcze w brzuszku mamy.

To idealne rozwiązanie, które pomaga uspokoić niemowlęta oraz zapewnia im stymulację sensoryczną poprzez delikatne kołysanie. Ponadto leżaczki bujaczki często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak zabawki zawieszone nad główką dziecka, które rozwijają jego zdolności poznawcze i motoryczne oraz możliwość regulacji kąta nachylenia, co pozwala dostosować pozycję do wieku i potrzeb malucha.

Czy leżaczek bujaczek jest bezpieczny dla noworodka? Od kiedy można go używać? 

Jeśli chcesz korzystać z bujaczków od samego początku, ważne jest, aby ograniczyć czas, jaki dziecko w nich spędza. Noworodki jeszcze nie kontrolują swojej główki i tułowia, dlatego warto wybierać bujaczki z możliwością położenia oparcia do pozycji leżącej.

Fizjoterapeuci zalecają, aby do bujaczków wkładać tylko te maluchy, które osiągnęły już pewną stabilność tułowia, zazwyczaj około 3-4 miesiąca życia. Jednak pamiętaj, aby korzystać z nich raczej doraźnie, na przykład podczas gotowania lub gdy potrzebujesz chwili oddechu po dłuższym czasie noszenia dziecka. Ważne jest, aby bujaczki nie służyły jako miejsce do spania dla dziecka.

niemowlę w leżaczku bujaczku z bratem

Dlaczego warto rozważyć zakup leżaczka dla niemowlaka?

Bujak staje się nieocenionym sprzymierzeńcem w chwilach, gdy rodzic potrzebuje wolnych rąk. To prawdziwe wybawienie! Wyobraź sobie sytuację, kiedy pilnie musisz przygotować obiad dla rodziny, a jesteś sam/sama w domu. Zazwyczaj jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dziecko śpi.

Ale co zrobić, gdy maluch jest aktywny? Noszenie go w chuście lub nosidle przez cały czas stanowi niezbyt praktyczne rozwiązanie – z dzieckiem przy klatce piersiowej trudno będzie cokolwiek przygotować w kuchni.

A pozostawienie go w łóżeczku czy kojcu na pewno nie przyniesie ulgi, gdyż maluch szybko zacznie dawać znać, że nie jest zadowolony z takiej sytuacji i znudzi mu się to w zaskakującym tempie.

Pamiętaj o tym podczas korzystania z leżaczka bujaczka!

Jeśli korzystasz z bujaczka z umiarem, czyli nie umieszczasz w nim dziecka na zbyt wiele czasu, nie ma powodów do niepokoju. Bujak jest świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz na chwilę odłożyć malucha, aby zająć się czymś innym. Pamiętaj jednak – dziecko zawsze powinno być pod czujną kontrolą i w zasięgu wzroku. 

Kolejne dwa aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę jako rodzic zamierzający korzystać z leżaczka bujaczka to prawidłowe ułożenie maluszka oraz czas, jaki może w nim spędzać Twoje dziecko.

Jak prawidłowo układać niemowlę w leżaczku?

W przypadku niemowląt, które jeszcze nie kontrolują pozycji głowy i tułowia, ustaw oparcie bujaczka w pozycji leżącej. To zapewni dziecku wsparcie i komfort.

Gdy dziecko jest starsze i jego tułów jest stabilny, możesz dostosować oparcie bujaczka do pozycji półleżącej, która umożliwia mu swobodniejsze obserwowanie otoczenia.

Jak długo maluszek może przebywać w leżaczku?

Gdy maluszek już potrafi siedzieć samodzielnie, specjaliści rekomendują, aby przebywał w bujaczku przez maksymalnie 30 minut dziennie. Jednak nie powinno się trzymać dziecka w leżaczku bujaczku przez więcej niż 2 godziny dziennie, ponieważ to dla malucha zdecydowanie zbyt długi czas na przebywanie w jednej pozycji.

Bardzo ważne jest również zapewnienie maluchowi częstych okazji do leżenia na płaskiej, twardej powierzchni, co pozwoli mu naturalnie rozwijać umiejętności gimnastyczne.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru leżaka bujaka dla niemowlaka?

Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na jakość wykonania oraz obecność niezbędnych atestów bujacza. Upewnij się, że stelaż jest solidny, stabilny, a krawędzie zaokrąglone, tak aby zapewnić bezpieczeństwo maluchowi.

Materiały tekstylne powinny być przyjazne dla skóry dziecka i zapewniać odpowiednią wentylację. Niezbędne są również pasy bezpieczeństwa, preferowane trzy- lub pięciopunktowe najlepiej z ochraniaczem krokowym, który zapobiega przewróceniu się dziecka i wypadnięciu z bujaczka.

Leżaczki bujaczki dla noworodków od BabyBjörn — czym się wyróżniają?

Podczas poszukiwania leżaczka bujaczka dla Twojego maleństwa, z pewnością natknąłeś się na kultowe modele od znanej na całym świecie firmy BabyBjörn. Na czym polega ich nieustannie rosnąca popularność? Przede wszystkim ze względu na to, że już na etapie projektu ta szwedzka marka dba o komfort oraz bezpieczeństwo maluszka.

Ich misją jest produkowanie takich produktów, które sprawiają przyjemność dziecku od samego początku. Leżaczek bujaczek od firmy BabyBjorn to synonim relaksu i bezpieczeństwa dla Twojego maluszka. Przemyślana konstrukcja oraz wysokiej jakości materiały użyte do obicia leżaczka sprawiają, że maluchy uwielbiają spędzać w nim czas!


Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przeróżnych leżaczków bujaczków dla maluszków w sklepie Kokosek!