Nosidełka - co warto o nich wiedzieć?

Niemowlę potrzebuje bliskości i ciepła - w końcu pierwsze 9 miesięcy swojego życia spędziło w bardzo komfortowych warunkach w brzuchu mamy. Rodzic, który doskonale zdaje sobie sprawę z tych potrzeb, często decyduje się na chustonoszenie i zakup nosidełka. W ten sposób dziecko jest blisko rodzica, słyszy bicie jego serca, czuje oddech i dzięki temu odczuwa bezpieczeństwo. Dodatkowym aspektem jest komfort samego rodzica, który potrzebuje czasem dwóch wolnych rąk do wykonywania codziennych obowiązków. Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór chust i nosidełek dla dzieci w każdym wieku, również noworodków.

Od kiedy nosidełko dla dziecka?

Na rynku dostępne są nosidełka, które można wykorzystywać już od pierwszych dni życia noworodka. Wyposażone są one w ergonomiczne siedziska, które ułatwiają fizjologiczną pozycję dziecka na tzw. żabkę. Odpowiednie ułożenie bioder malucha jest szczególnie ważne w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Ponadto modele nosidełek dla dzieci dostosowane dla noworodków i niemowlaków są wyposażone w regulowane podparcie główki. Ciekawym rozwiązaniem są także chusty, np. kołowe wykonane z certyfikowanego lnu pozwalającego na termoregulację w upalne dni. Chustonoszenie to sposób na noszenie dzieci, którego tradycja sięga setek lat wstecz. Mocowanie dziecka w chuście wymaga co prawda wprawy (najlepiej pierwsze motanie przeprowadzić z pomocą fizjoterapeuty), jednak z czasem staje się prostą czynnością.

Na co zwracać uwagę kupując nosidełko dla dziecka?

Stojąc przed decyzją o zakupie nosidełka, warto wziąć pod uwagę, że wybierać można między nosidełkami z miękkimi lub usztywnianymi panelami. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który pomoże dobrać odpowiedni model do wagi i wzrostu dziecka. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju dysplazji stawów biodrowych i innych patologii narządu ruchu. Specjaliści zalecają przede wszystkim miękkie panele nosidełka. Taki materiał dostosowuje się do kształtu pleców dziecka (typowo wygięte w literę C), zapewniając tym samym odpowiednie ułożenie nóżek. Panel powinien być ergonomiczny, tak aby nogi nie zwisały swobodnie, a były podkurczone i lekko rozsunięte na boki w pozycji tzw. żabki. Cała konstrukcja nosidełka musi zatem idealnie współgrać z ciałem dziecka.

Równie ważną kwestią jest rodzaj zapięcia. Powinno być ono przede wszystkim bardzo intuicyjne i ułatwiać szybkie zabezpieczenie malucha. Ponadto najlepiej jest wybrać nosidełko, które umożliwia zarówno noszenie przodem do ciała, jak i do świata. Warto jednak przy tym pamiętać, że ta druga pozycja rekomendowana jest dopiero od 6 miesiąca życia.

Zalety nosidełek dla dzieci

Noszenie dzieci w specjalnych nosidełkach ma wiele zalet. Są to między innymi:

  • pozostanie z rodzicem w bliskim kontakcie, co jest zgodne z zasadami rodzicielstwa bliskości,
  • rodzic dziecka staje się bardziej mobilny, ma wolne ręce i może swobodnie wykonywać większość domowych obowiązków,
  • maluch czuje się bezpiecznie czując bicie serca i oddech swojego rodzica.

Nosidełka i chusty to świetny sposób na noszenie dzieci blisko siebie bez konieczności zajmowania rąk. Prawidłowe motanie to nie tylko komfort dla zabieganego rodzica - dziecko noszone w chuście lub nosidle ma zapewnioną bliskość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

W naszym sklepie Kokosek znaleźć można produkty zaufanych, światowych marek, posiadających certyfikaty najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Nosidła i chusty to doskonały sposób na bezpieczne i komfortowe noszenie dzieci blisko siebie, a prawidłowe ułożenie bioderek, nóżek i kręgosłupa pozwala na integrację elementów układu czucia równowagi i ułożenia ciała w przestrzeni (układ propriocepcyjny).