BLOG

Pokój dziecięcych marzeń - 5 rad jak urządzić pokój

Pokój dziecięcy to jeden z tych pomieszczeń, w którym powinna panować radosna i magiczna atmosfera. To właśnie tutaj dziecko spędzać będzie większą część swojego dnia, bawiąc się, ucząc, odpoczywając i snując marzenia. Warto zatem zadbać o odpowiedni wystrój tego ważnego dla pociechy miejsca. Jak urządzić dziecięcy pokój?

Kolorowe czasopisma i media społecznościowe podsuwają niezliczoną liczbę pomysłów na organizację pokoju dla dzieci w różnym wieku. Bardzo często jednak to, co wygląda na bajeczne i przytulne, okazuje się mało praktyczne. Należy pamiętać o tym, że pokoik malucha musi być przede wszystkim funkcjonalny. Pierwszy i podstawowy zakup to łóżeczko dziecięce. Strefa snu jest jedną z najważniejszych dla rozwijającego się organizmu i higieny ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Rozmiar łóżka powinien być dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. Przy niemowlakach przydadzą się także wygodne gniazda, ochraniacze, kokony i śpiworki. Aby pobudzić ich wyobraźnię, zmysł wzroku i słuchu, warto wybrać również karuzele z pozytywkami. Dużą popularnością cieszą się szumiące misie, które ułatwiają zasypianie.

Kolejną, nie mniej ważną przestrzenią w pokoju dziecka jest strefa zabawy. W niej powinny znajdować się zabawki dla dzieci rozwijające ich zdolności manualne, ćwiczące kreatywność i umiejętności sensoryczne. Należy dobrać je do wieku i osobistych preferencji pociechy, w szczególności, gdy wyrosły już z okresu niemowlęcego. W przestrzeni pełnej zabawy można umieścić huśtawkę, która umili każdą chwilę.

Rozwój i edukacja w pokoju dziecka 

Wielu rodziców decyduje się na wprowadzenie w życie zasad wychowania według Montessori. Zgodnie z nimi, już od najmłodszych lat dziecko powinno dorastać w środowisku umożliwiającym rozwój jego samodzielności i zaradności życiowej. Tym samym w strefie garderoby, umieszcza się wygodne pudełka, zawierające w sobie najpotrzebniejsze ubranka dla dzieci (dopasowane do danego sezonu pogodowego). Na każdym z nich warto umieścić naklejkę z zawartością np. wzór spodenek, koszulek, rajstopek czy bielizny. W ten sposób dziecko zyskuje bardzo łatwy dostęp do swojej odzieży i może samo komponować codzienne stylizacje. Ubranka dziecięce powinny być jednak wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i łatwo odprowadzają wilgoć. 


Bez względu na wiek dziecka, warto zadbać również o strefę rozwoju i nauki. W niej najczęściej znajdują się książeczki edukacyjne, powieści oraz wygodny fotel z dostępem do źródła światła.


Po więcej inspiracji i ciekawych rozwiązań zajrzyj tutaj

Idealny pokój dziecięcy w 5 krokach

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak urządzić dziecięcy pokoik, aby był zarówno funkcjonalny, jak i przytulny. Oto 5 rad.

1. Zadbaj o strefę snu dziecka. Powinno znaleźć się w niej wygodne łóżeczko dopasowane do wzrostu i wieku dziecka, a także wszystkie akcesoria ułatwiające zasypianie. Postaraj się ograniczyć liczbę tzw. rozpraszaczy. Miejsce to powinno służyć relaksacji i uspokojeniu przed snem.

2. Zabawki znajdujące się w pokoju dziecka powinny być bezpieczne, a zatem wykonane z materiałów przyjaznych nawet dla najmłodszych. Dobrym wyborem są produkty ekologiczne, z odpowiednimi atestami.

3. Wszystkie akcesoria dziecka powinny mieć swoje miejsce, co ułatwi utrzymanie porządku. Dobrze jest wyposażyć malucha w kilka rodzajów pudełek, do których będzie mógł odkładać swoje maskotki i inne drobiazgi, po skończonej zabawie.

4. W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć odpowiedniej liczby źródeł światła. Zadba to o jego oczy i uchroni przed rozwojem wad wzroku.

5. Postaw na bezpieczeństwo. Pokój dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny. Jeśli znajduje się w nim wiele regałów lub komód, najlepiej jest przytwierdzić je do ściany. Zabezpiecz także wszystkie kontakty, w szczególności, gdy w pokoju mieszka maluch.

 

  Przeczytaj również

  • image

   Jak przenieść dziecko do spacerówki?

   Decyzja o przeniesieniu niemowlaka z gondoli do spacerówki, wydaje się nie być skomplikowana. Jednak tylko z pozoru, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna i u każdego dziecka może wyglądać to nieco inaczej. Od kiedy spacerówka? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  • image

   Jak wybrać najlepszą poduszkę do karmienia?

   Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią powinno być jedyną formą żywienia noworodka do ukończenia 6. miesiąca życia. To naturalna czynność, która pozwala nie tylko na dostarczenie dziecku najcenniejszych składników odżywczych niezbędnych w prawidłowym rozwoju, ale także na wytworzenie silnych więzów między matką a jej potomkiem.
  • image

   Jak ubrać dziecko stosownie do pogody?

   Ubieranie dziecka, które nie jest jeszcze zdolne do wyrażenia swojej opinii, bywa dla wielu rodziców dylematem. Mają obawy o to, czy dziecko nie marznie, lub z drugiej strony, nie jest zbyt mocno rozgrzane. Jak zatem ubierać noworodka latem, a jak zimą? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Najwyższa
  jakość
  Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
  Zrównoważona
  produkcja
  Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
  Bezpieczne
  płatności on-line
  Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
  Ekspresowa
  wysyłka
  Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym