BLOG

Pokój dziecięcych marzeń - 5 rad jak urządzić pokój

Pokój dziecięcy to jeden z tych pomieszczeń, w którym powinna panować radosna i magiczna atmosfera. To właśnie tutaj dziecko spędzać będzie większą część swojego dnia, bawiąc się, ucząc, odpoczywając i snując marzenia. Warto zatem zadbać o odpowiedni wystrój tego ważnego dla pociechy miejsca. Jak urządzić dziecięcy pokój?

Kolorowe czasopisma i media społecznościowe podsuwają niezliczoną liczbę pomysłów na organizację pokoju dla dzieci w różnym wieku. Bardzo często jednak to, co wygląda na bajeczne i przytulne, okazuje się mało praktyczne. Należy pamiętać o tym, że pokoik malucha musi być przede wszystkim funkcjonalny. Pierwszy i podstawowy zakup to łóżeczko dziecięce. Strefa snu jest jedną z najważniejszych dla rozwijającego się organizmu i higieny ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Rozmiar łóżka powinien być dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. Przy niemowlakach przydadzą się także wygodne gniazda, ochraniacze, kokony i śpiworki. Aby pobudzić ich wyobraźnię, zmysł wzroku i słuchu, warto wybrać również karuzele z pozytywkami. Dużą popularnością cieszą się szumiące misie, które ułatwiają zasypianie.

Kolejną, nie mniej ważną przestrzenią w pokoju dziecka jest strefa zabawy. W niej powinny znajdować się zabawki dla dzieci rozwijające ich zdolności manualne, ćwiczące kreatywność i umiejętności sensoryczne. Należy dobrać je do wieku i osobistych preferencji pociechy, w szczególności, gdy wyrosły już z okresu niemowlęcego. W przestrzeni pełnej zabawy można umieścić huśtawkę, która umili każdą chwilę.

Rozwój i edukacja w pokoju dziecka 

Wielu rodziców decyduje się na wprowadzenie w życie zasad wychowania według Montessori. Zgodnie z nimi, już od najmłodszych lat dziecko powinno dorastać w środowisku umożliwiającym rozwój jego samodzielności i zaradności życiowej. Tym samym w strefie garderoby, umieszcza się wygodne pudełka, zawierające w sobie najpotrzebniejsze ubranka dla dzieci (dopasowane do danego sezonu pogodowego). Na każdym z nich warto umieścić naklejkę z zawartością np. wzór spodenek, koszulek, rajstopek czy bielizny. W ten sposób dziecko zyskuje bardzo łatwy dostęp do swojej odzieży i może samo komponować codzienne stylizacje. Ubranka dziecięce powinny być jednak wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i łatwo odprowadzają wilgoć. 


Bez względu na wiek dziecka, warto zadbać również o strefę rozwoju i nauki. W niej najczęściej znajdują się książeczki edukacyjne, powieści oraz wygodny fotel z dostępem do źródła światła.


Po więcej inspiracji i ciekawych rozwiązań zajrzyj tutaj

Idealny pokój dziecięcy w 5 krokach

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak urządzić dziecięcy pokoik, aby był zarówno funkcjonalny, jak i przytulny. Oto 5 rad.

1. Zadbaj o strefę snu dziecka. Powinno znaleźć się w niej wygodne łóżeczko dopasowane do wzrostu i wieku dziecka, a także wszystkie akcesoria ułatwiające zasypianie. Postaraj się ograniczyć liczbę tzw. rozpraszaczy. Miejsce to powinno służyć relaksacji i uspokojeniu przed snem.

2. Zabawki znajdujące się w pokoju dziecka powinny być bezpieczne, a zatem wykonane z materiałów przyjaznych nawet dla najmłodszych. Dobrym wyborem są produkty ekologiczne, z odpowiednimi atestami.

3. Wszystkie akcesoria dziecka powinny mieć swoje miejsce, co ułatwi utrzymanie porządku. Dobrze jest wyposażyć malucha w kilka rodzajów pudełek, do których będzie mógł odkładać swoje maskotki i inne drobiazgi, po skończonej zabawie.

4. W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć odpowiedniej liczby źródeł światła. Zadba to o jego oczy i uchroni przed rozwojem wad wzroku.

5. Postaw na bezpieczeństwo. Pokój dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny. Jeśli znajduje się w nim wiele regałów lub komód, najlepiej jest przytwierdzić je do ściany. Zabezpiecz także wszystkie kontakty, w szczególności, gdy w pokoju mieszka maluch.

 

  Przeczytaj również

  Najwyższa
  jakość
  Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
  Zrównoważona
  produkcja
  Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
  Bezpieczne
  płatności on-line
  Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
  Ekspresowa
  wysyłka
  Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym