BLOG

Rodzicielstwo bliskości - dlaczego jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka?

Rodzicielstwo bliskości, mimo że mówi się o nim znacznie więcej od niedawna, jest tradycyjnym, a zatem stosowanym od wieków, sposobem wychowania potomstwa. To bez wątpienia najlepsza metoda opieki nad dziećmi, zgodna z ich potrzebami i zapewniająca dużo miłości oraz czułości.

Termin “rodzicielstwo bliskości” został zaproponowany przez pediatrę pochodzenia amerykańskiego - Williama Searsa. To, tak naprawdę cała filozofia, u której podstawy leży bliskość z dzieckiem jako nadrzędnej wartości jego wychowania. Lekarz uważa, że dostępni emocjonalnie rodzice, wrażliwi na jego indywidualne potrzeby, rozwijają w nim poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie także i szczęście w przyszłym, już dorosłym życiu.

Modele wychowania zgodnie z bliskim rodzicielstwem bazują głównie na intuicji z dala od nowoczesnych, coachingowych metod wychowawczych, starających się przedstawić rodzicom prawy ogólne, tak jakby każde dziecko rozwijało się w podobnym tempie i wykazywało dokładnie takie same potrzeby. Więź z dzieckiem oparta na bliskości, bezgranicznym zaufaniu i miłości, buduje w nim dojrzałe emocjonalnie podejście do relacji międzyludzkich, a przede wszystkim pewność siebie. 

Najważniejsze zasady rodzicielstwa bliskości

Jak wychować dziecko zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości. Oto 8 najważniejszych zasad. 

1. Świadomie przygotuj się do ciąży, porodu oraz nowej roli rodzica.
2. Okazuj miłość i szacunek swojemu dziecku.
3. Bądź wrażliwy na jego potrzeby i emocje.
4. Zapewnij mu jak najwięcej dotyku (karm piersią, tul, noś w chuście itp.).
5. Dbaj o bezpieczny sen malucha.
6. Jeśli wprowadzasz dyscypliną, zadbaj o to, aby była oparta na pozytywnych przekazach.
7. Daj dziecku stałą i pewną opiekę.
8. Zachowaj równowagę między życiem osobistym a rodzinnym.

Filary zapewniające bliskość między dzieckiem i rodzicem bazują na naturalnych instynktach i hormonach (wzrost oksytocyny, wazopresyny, serotoniny, a spadek kortyzolu), które wydzielają się zarówno w organizmie malucha, jak i matki i ojca podczas pełnej miłości opieki.

Rodzicielstwo bliskości obala mit dotyczący płaczu dziecka. To nie sposób na wzmocnienie płuc malucha, ale jego naturalna reakcja na brak zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb, na które świadomy rodzic powinien odpowiedzieć. 

Rodzicielstwo bliskości  - to się może przydać

Aby zbudować relacje oparte na rodzicielstwie bliskości nie trzeba kupować niezliczonej ilości zabawek i innych przedmiotów. Najważniejsza jest bowiem więź emocjonalna, bezpośredni kontakt skóra do skóry, empatia i czułość. Przydać mogą się jednak:

 • książka dotycząca rodzicielstwa bliskości autorstwa W. i M. Sears,
 • chusta do noszenia dziecka blisko ciała,
 • wygodna poduszka do karmienia piersią,
 • poradniki dotyczące życia w rodzinie i budowania zdrowych relacji. 
Więcej książek na temat rodzicielstwa oraz gadżetów, które ułatwią Ci wprowadzenie zasad rodzicielstwa bliskości znajdziesz na naszym sklepie Kokosek.

Przeczytaj również

 • image

  Czym się kierować przy wyborze kremu do twarzy dla dziecka?

  Skóra dziecka, a przede wszystkim niemowlaka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a co za tym idzie delikatniejsza i wymaga zdecydowanie lepszej ochrony. Jest mniej odporna na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego też krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być dobrany ze szczególną starannością z uwzględnieniem wszystkich jego składników.
  W naszym sklepie Kokosek znajdziesz pełną gamę najlepszych kremów do twarzy i całego ciała dla całej rodziny. 
 • image

  Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  Problem z brakiem apetytu może spędzić sen z powiek każdego rodzica. Fizjologiczne zmniejszenie łaknienia występuje między 1. a 5. rokiem życia dziecka. To wiek, w którym malucha trudno przekonać do pełnowartościowych dań, w których królują białko, witaminy, błonnik i inne substancje odżywcze. Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, aby mały smakosz pokochał jedzenie warzyw i innych wartościowych dań. Jednakże istnieje kilka wskazówek, dzięki którym, można w szybki sposób urozmaicić posiłki i sprawić, że będą one okazją do dobrej zabawy.
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz niezbędne naczynia, sztućce i inne akcesoria, które urozmaicą każdy posiłek.
 • image

  Jak wybrać pierwszą lalkę dla dziewczynki i chłopca?

  Pierwsze zabawki mają ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wiele z nich towarzyszy im przez długie lata i bywa z czasem wspominane z dużym sentymentem. W związku z tym pierwsza lalka dla dziewczynki i chłopca powinna być wybrana wyjątkowo uważnie. Czym kierować się w zakupie lalki dla dziewczynek i chłopców? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór najlepszej jakości, pięknie wykonanych lalek, które mogą być prezentem dla każdej dziewczynki i nie tylko.
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym