BLOG

Rodzicielstwo bliskości - dlaczego jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka?

Rodzicielstwo bliskości, mimo że mówi się o nim znacznie więcej od niedawna, jest tradycyjnym, a zatem stosowanym od wieków, sposobem wychowania potomstwa. To bez wątpienia najlepsza metoda opieki nad dziećmi, zgodna z ich potrzebami i zapewniająca dużo miłości oraz czułości.

Termin “rodzicielstwo bliskości” został zaproponowany przez pediatrę pochodzenia amerykańskiego - Williama Searsa. To, tak naprawdę cała filozofia, u której podstawy leży bliskość z dzieckiem jako nadrzędnej wartości jego wychowania. Lekarz uważa, że dostępni emocjonalnie rodzice, wrażliwi na jego indywidualne potrzeby, rozwijają w nim poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie także i szczęście w przyszłym, już dorosłym życiu.

Modele wychowania zgodnie z bliskim rodzicielstwem bazują głównie na intuicji z dala od nowoczesnych, coachingowych metod wychowawczych, starających się przedstawić rodzicom prawy ogólne, tak jakby każde dziecko rozwijało się w podobnym tempie i wykazywało dokładnie takie same potrzeby. Więź z dzieckiem oparta na bliskości, bezgranicznym zaufaniu i miłości, buduje w nim dojrzałe emocjonalnie podejście do relacji międzyludzkich, a przede wszystkim pewność siebie. 

Najważniejsze zasady rodzicielstwa bliskości

Jak wychować dziecko zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości. Oto 8 najważniejszych zasad. 

1. Świadomie przygotuj się do ciąży, porodu oraz nowej roli rodzica.
2. Okazuj miłość i szacunek swojemu dziecku.
3. Bądź wrażliwy na jego potrzeby i emocje.
4. Zapewnij mu jak najwięcej dotyku (karm piersią, tul, noś w chuście itp.).
5. Dbaj o bezpieczny sen malucha.
6. Jeśli wprowadzasz dyscypliną, zadbaj o to, aby była oparta na pozytywnych przekazach.
7. Daj dziecku stałą i pewną opiekę.
8. Zachowaj równowagę między życiem osobistym a rodzinnym.

Filary zapewniające bliskość między dzieckiem i rodzicem bazują na naturalnych instynktach i hormonach (wzrost oksytocyny, wazopresyny, serotoniny, a spadek kortyzolu), które wydzielają się zarówno w organizmie malucha, jak i matki i ojca podczas pełnej miłości opieki.

Rodzicielstwo bliskości obala mit dotyczący płaczu dziecka. To nie sposób na wzmocnienie płuc malucha, ale jego naturalna reakcja na brak zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb, na które świadomy rodzic powinien odpowiedzieć. 

Rodzicielstwo bliskości  - to się może przydać

Aby zbudować relacje oparte na rodzicielstwie bliskości nie trzeba kupować niezliczonej ilości zabawek i innych przedmiotów. Najważniejsza jest bowiem więź emocjonalna, bezpośredni kontakt skóra do skóry, empatia i czułość. Przydać mogą się jednak:

  • książka dotycząca rodzicielstwa bliskości autorstwa W. i M. Sears,
  • chusta do noszenia dziecka blisko ciała,
  • wygodna poduszka do karmienia piersią,
  • poradniki dotyczące życia w rodzinie i budowania zdrowych relacji. 
Więcej książek na temat rodzicielstwa oraz gadżetów, które ułatwią Ci wprowadzenie zasad rodzicielstwa bliskości znajdziesz na naszym sklepie Kokosek.

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym