BLOG

Rozszerzenie diety niemowlaka krok po kroku

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najwłaściwszym sposobem karmienia dziecka do 6. miesiąca życia jest mleko matki. Rozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć po ukończeniu przez malucha pół roku. Należy jednak pamiętać, że najbezpieczniej jest dokonywać tego pod czujnym okiem pediatry. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wielu nieprzewidzianych konsekwencji zdrowotnych, w tym głównie alergii pokarmowych.

Schemat żywienia niemowląt to zbiór wskazówek i zaleceń uwzględniający:

  • wielkość i ilość porcji spożywanej w ciągu dnia,
  • nawyki żywieniowe na danym etapie rozwoju,
  • konsystencję, rodzaj i kolejność wprowadzania pokarmów. 

Jak rozszerzać dietę u niemowlaka? 

Prawidłowe rozszerzanie diety u dziecka ma na celu nie tylko ułatwienia prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, ale również zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i alergii. Im wcześniej wprowadzi się w jadłospis niemowlaka zdrowe nawyki żywieniowe, tym mniejsze ryzyko otyłości i wielu schorzeń towarzyszących. 

W pierwszych tygodniach rozszerzania diety niemowlaka będzie on próbował wypchnąć jedzenie za pomocą języka. Jest to całkowicie naturalne, dlatego pierwsze próby powinny odbywać się za pomocą płaskiej i lekko twardej łyżeczki. Najlepiej jest podawać dziecku jednoskładnikowe (warzywne lub owocowe) gładkie puree lub musy. Można zacząć od 3 do 4 łyżeczek. W ten sposób znacznie łatwiej jest zmniejszyć ryzyko alergii, a w razie pojawienia się jej objawów, odstawić konkretny składnik. Po 7. miesiącu życia dziecko zaczyna jeść rozdrobnione widelcem posiłki i powoli nabiera nawyku żucia. Rozwija się również lepsza stabilizacja żuchwy. Dopiero z czasem (ok. 7. - 12. miesiąca życia) można wprowadzać inne posiłki, w tym zboża, drób (bez skóry), jagnięcinę, wołowinę, królika, ryby i nabiał, w tym jaja. Nie zaleca się podawanie niemowlakowi podrobów. Należy jednak wprowadzać je stopniowo i obserwować reakcję dziecka, szczególnie w przypadku składników alergizujących. 

Ważną zasadą rozszerzania diety dziecka jest unikanie solenia, smażenia i słodzenia posiłków. W prawidłowym jadłospisie malucha nie może zabraknąć odpowiedniej suplementacji, w tym głównie witaminy D3, K i DHA (kwasy omega-3). Ich dawki uzależnione są od masy ciała i muszą zostać skonsultowane z pediatrą. 

Akcesoria niezbędne przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Prawidłowe rozszerzenie diety niemowlaka będzie znacznie łatwiejsze dzięki wygodnym i przydatnych akcesoriom, w tym m.in.:

Te, i inne akcesoria niezbędne w rozszerzaniu diety niemowlaka znajdziesz w naszym sklepie Kokosek.pl.

Przeczytaj również

Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym