BLOG

Rozszerzenie diety niemowlaka krok po kroku

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najwłaściwszym sposobem karmienia dziecka do 6. miesiąca życia jest mleko matki. Rozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć po ukończeniu przez malucha pół roku. Należy jednak pamiętać, że najbezpieczniej jest dokonywać tego pod czujnym okiem pediatry. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wielu nieprzewidzianych konsekwencji zdrowotnych, w tym głównie alergii pokarmowych.

Schemat żywienia niemowląt to zbiór wskazówek i zaleceń uwzględniający:

 • wielkość i ilość porcji spożywanej w ciągu dnia,
 • nawyki żywieniowe na danym etapie rozwoju,
 • konsystencję, rodzaj i kolejność wprowadzania pokarmów. 

Jak rozszerzać dietę u niemowlaka? 

Prawidłowe rozszerzanie diety u dziecka ma na celu nie tylko ułatwienia prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, ale również zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i alergii. Im wcześniej wprowadzi się w jadłospis niemowlaka zdrowe nawyki żywieniowe, tym mniejsze ryzyko otyłości i wielu schorzeń towarzyszących. 

W pierwszych tygodniach rozszerzania diety niemowlaka będzie on próbował wypchnąć jedzenie za pomocą języka. Jest to całkowicie naturalne, dlatego pierwsze próby powinny odbywać się za pomocą płaskiej i lekko twardej łyżeczki. Najlepiej jest podawać dziecku jednoskładnikowe (warzywne lub owocowe) gładkie puree lub musy. Można zacząć od 3 do 4 łyżeczek. W ten sposób znacznie łatwiej jest zmniejszyć ryzyko alergii, a w razie pojawienia się jej objawów, odstawić konkretny składnik. Po 7. miesiącu życia dziecko zaczyna jeść rozdrobnione widelcem posiłki i powoli nabiera nawyku żucia. Rozwija się również lepsza stabilizacja żuchwy. Dopiero z czasem (ok. 7. - 12. miesiąca życia) można wprowadzać inne posiłki, w tym zboża, drób (bez skóry), jagnięcinę, wołowinę, królika, ryby i nabiał, w tym jaja. Nie zaleca się podawanie niemowlakowi podrobów. Należy jednak wprowadzać je stopniowo i obserwować reakcję dziecka, szczególnie w przypadku składników alergizujących. 

Ważną zasadą rozszerzania diety dziecka jest unikanie solenia, smażenia i słodzenia posiłków. W prawidłowym jadłospisie malucha nie może zabraknąć odpowiedniej suplementacji, w tym głównie witaminy D3, K i DHA (kwasy omega-3). Ich dawki uzależnione są od masy ciała i muszą zostać skonsultowane z pediatrą. 

Akcesoria niezbędne przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Prawidłowe rozszerzenie diety niemowlaka będzie znacznie łatwiejsze dzięki wygodnym i przydatnych akcesoriom, w tym m.in.:

Te, i inne akcesoria niezbędne w rozszerzaniu diety niemowlaka znajdziesz w naszym sklepie Kokosek.pl.

Przeczytaj również

 • image

  Czym się kierować przy wyborze kremu do twarzy dla dziecka?

  Skóra dziecka, a przede wszystkim niemowlaka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a co za tym idzie delikatniejsza i wymaga zdecydowanie lepszej ochrony. Jest mniej odporna na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego też krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być dobrany ze szczególną starannością z uwzględnieniem wszystkich jego składników.
  W naszym sklepie Kokosek znajdziesz pełną gamę najlepszych kremów do twarzy i całego ciała dla całej rodziny. 
 • image

  Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  Problem z brakiem apetytu może spędzić sen z powiek każdego rodzica. Fizjologiczne zmniejszenie łaknienia występuje między 1. a 5. rokiem życia dziecka. To wiek, w którym malucha trudno przekonać do pełnowartościowych dań, w których królują białko, witaminy, błonnik i inne substancje odżywcze. Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, aby mały smakosz pokochał jedzenie warzyw i innych wartościowych dań. Jednakże istnieje kilka wskazówek, dzięki którym, można w szybki sposób urozmaicić posiłki i sprawić, że będą one okazją do dobrej zabawy.
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz niezbędne naczynia, sztućce i inne akcesoria, które urozmaicą każdy posiłek.
 • image

  Jak wybrać pierwszą lalkę dla dziewczynki i chłopca?

  Pierwsze zabawki mają ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wiele z nich towarzyszy im przez długie lata i bywa z czasem wspominane z dużym sentymentem. W związku z tym pierwsza lalka dla dziewczynki i chłopca powinna być wybrana wyjątkowo uważnie. Czym kierować się w zakupie lalki dla dziewczynek i chłopców? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór najlepszej jakości, pięknie wykonanych lalek, które mogą być prezentem dla każdej dziewczynki i nie tylko.
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym