BLOG

Slow parenting - na zwolnionych obrotach

Slow parenting jest trendem należącym do ruchu slow movement, przeciwstawiającym się szybkiemu stylowi życia. Opiera się na funkcjonowaniu bez pośpiechu i kładzie duży nacisk na wychowywanie dziecka bez presji czasu i oczekiwań.

Wbrew pozorom nie jest to zupełnie nowy trend, chociaż podobnie jak rodzicielstwo bliskości zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Tak naprawdę w duchu slow parentingu wychowywali nas już nasi rodzice, nawet o tym nie wiedząc! Jeśli jesteście zwolennikami wychowywania dziecka w duchu swobody i bez zbędnych nacisków, ten artykuł jest właśnie dla Was.

Slow parenting – skąd się wziął?

Ruch slow zapoczątkowany został już w latach 80. przez kanadyjskiego dziennikarza i publicystę Carla Honore, autora książki „Pod presją czasu. Dajmy dzieciom święty spokój!”, okrzykniętego przez Newsweek „międzynarodowym rzecznikiem idei czasu wolnego”. Rozpoczęło się od propagowania zdrowego stylu życia bazującego na naturalnych, wysokojakościowych posiłkach. Bardzo szybko okazało się jednak, że ideę slow można wprowadzić w zasadzie w każdą dziedzinę życia – również wychowywanie dzieci. Slow parenting mocno sprzeciwia się naciskom, oczekiwaniom ciągłego rozwoju, a także nadopiekuńczości i wynikającej z niej presji. Według zwolenników tego modelu znacznie ważniejsze jest pozostawieniu dziecku czasu na kreatywną zabawę lub po prostu nudę.

Slow parenting – czyli poleżmy na łące, wpatrując się w chmury

Slow parenting bardzo mocno wpisuje się w zdobywający coraz większą popularność model życia sprzeciwiający się bezrefleksyjnemu i konsumpcyjnemu stylowi życia, w którym kluczową rolę odgrywa pośpiech oraz gromadzenie materialnych dóbr. Skupia się za to na zrównoważonym rozwoju, idei czasu wolnego oraz czasu spędzanego z bliskimi – przeznaczonego na zacieśnianie więzi oraz odpoczynek. Wychowywanie dziecka w duchu slow to pozwolenie mu na radosne, beztroskie dzieciństwo – obserwowanie przepływających chmur, niezdarne przygotowywanie jedzenia, kreatywne zabawy bez nowinek technologicznych. Dzieciństwo nieprzeładowane grafikiem zajęć dodatkowych, obowiązkami i presją nieustannego rozwoju. Takie, w którym jest przestrzeń do eksperymentowania pomagającego rozwijać fantazję i kreatywność. Slow parenting to również ograniczenie kontroli i pozwolenie dziecku na popełnianie błędów. Takie podejście znacznie podnosi wiarę malucha we własne siły i umożliwia mu samodzielny rozwój, w tempie zgodnym z jego indywidualnymi predyspozycjami.

Przeczytaj również

 • image

  Czym się kierować przy wyborze kremu do twarzy dla dziecka?

  Skóra dziecka, a przede wszystkim niemowlaka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a co za tym idzie delikatniejsza i wymaga zdecydowanie lepszej ochrony. Jest mniej odporna na promieniowanie słoneczne, mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego też krem do twarzy dla dzieci i niemowląt powinien być dobrany ze szczególną starannością z uwzględnieniem wszystkich jego składników.
  W naszym sklepie Kokosek znajdziesz pełną gamę najlepszych kremów do twarzy i całego ciała dla całej rodziny. 
 • image

  Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  Problem z brakiem apetytu może spędzić sen z powiek każdego rodzica. Fizjologiczne zmniejszenie łaknienia występuje między 1. a 5. rokiem życia dziecka. To wiek, w którym malucha trudno przekonać do pełnowartościowych dań, w których królują białko, witaminy, błonnik i inne substancje odżywcze. Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, aby mały smakosz pokochał jedzenie warzyw i innych wartościowych dań. Jednakże istnieje kilka wskazówek, dzięki którym, można w szybki sposób urozmaicić posiłki i sprawić, że będą one okazją do dobrej zabawy.
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz niezbędne naczynia, sztućce i inne akcesoria, które urozmaicą każdy posiłek.
 • image

  Jak wybrać pierwszą lalkę dla dziewczynki i chłopca?

  Pierwsze zabawki mają ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wiele z nich towarzyszy im przez długie lata i bywa z czasem wspominane z dużym sentymentem. W związku z tym pierwsza lalka dla dziewczynki i chłopca powinna być wybrana wyjątkowo uważnie. Czym kierować się w zakupie lalki dla dziewczynek i chłopców? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
  Na naszej stronie Kokosek znajdziesz duży wybór najlepszej jakości, pięknie wykonanych lalek, które mogą być prezentem dla każdej dziewczynki i nie tylko.
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym