BLOG

Slow parenting - na zwolnionych obrotach

Slow parenting jest trendem należącym do ruchu slow movement, przeciwstawiającym się szybkiemu stylowi życia. Opiera się na funkcjonowaniu bez pośpiechu i kładzie duży nacisk na wychowywanie dziecka bez presji czasu i oczekiwań.

Wbrew pozorom nie jest to zupełnie nowy trend, chociaż podobnie jak rodzicielstwo bliskości zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Tak naprawdę w duchu slow parentingu wychowywali nas już nasi rodzice, nawet o tym nie wiedząc! Jeśli jesteście zwolennikami wychowywania dziecka w duchu swobody i bez zbędnych nacisków, ten artykuł jest właśnie dla Was.

Slow parenting – skąd się wziął?

Ruch slow zapoczątkowany został już w latach 80. przez kanadyjskiego dziennikarza i publicystę Carla Honore, autora książki „Pod presją czasu. Dajmy dzieciom święty spokój!”, okrzykniętego przez Newsweek „międzynarodowym rzecznikiem idei czasu wolnego”. Rozpoczęło się od propagowania zdrowego stylu życia bazującego na naturalnych, wysokojakościowych posiłkach. Bardzo szybko okazało się jednak, że ideę slow można wprowadzić w zasadzie w każdą dziedzinę życia – również wychowywanie dzieci. Slow parenting mocno sprzeciwia się naciskom, oczekiwaniom ciągłego rozwoju, a także nadopiekuńczości i wynikającej z niej presji. Według zwolenników tego modelu znacznie ważniejsze jest pozostawieniu dziecku czasu na kreatywną zabawę lub po prostu nudę.

Slow parenting – czyli poleżmy na łące, wpatrując się w chmury

Slow parenting bardzo mocno wpisuje się w zdobywający coraz większą popularność model życia sprzeciwiający się bezrefleksyjnemu i konsumpcyjnemu stylowi życia, w którym kluczową rolę odgrywa pośpiech oraz gromadzenie materialnych dóbr. Skupia się za to na zrównoważonym rozwoju, idei czasu wolnego oraz czasu spędzanego z bliskimi – przeznaczonego na zacieśnianie więzi oraz odpoczynek. Wychowywanie dziecka w duchu slow to pozwolenie mu na radosne, beztroskie dzieciństwo – obserwowanie przepływających chmur, niezdarne przygotowywanie jedzenia, kreatywne zabawy bez nowinek technologicznych. Dzieciństwo nieprzeładowane grafikiem zajęć dodatkowych, obowiązkami i presją nieustannego rozwoju. Takie, w którym jest przestrzeń do eksperymentowania pomagającego rozwijać fantazję i kreatywność. Slow parenting to również ograniczenie kontroli i pozwolenie dziecku na popełnianie błędów. Takie podejście znacznie podnosi wiarę malucha we własne siły i umożliwia mu samodzielny rozwój, w tempie zgodnym z jego indywidualnymi predyspozycjami.

Przeczytaj również

 • image

  Szumiący miś - czy działa?

  Szukając pierwszego prezentu dla nowo narodzonego dziecka, warto zwrócić uwagę na wyjątkową maskotkę, jaką jest szumiący miś. W ostatnich latach stał się on jednym z najbardziej popularnych elementów wyprawki noworodka. W czym tkwi jego fenomen? Na jakiej zasadzie działa i dlaczego warto podarować go maluszkowi?
 • image

  Dlaczego warto nosić dziecko w chuście

  Według zasad rodzicielstwa bliskości, noszenie dziecka w chuście zaspokaja naturalne potrzeby rodziców i maluszka. Przytulanie się i możliwość czucia bicia serca matki lub ojca, jest dla niemowlęcia synonimem bezpieczeństwa i spokoju. Chusta do noszenia jest zatem idealnym narzędziem do budowania najpiękniejszej więzi na świecie - między rodzicem i jego dzieckiem. To jedna z inwestycji, która procentuje latami.
 • image

  Pierwsza kąpiel - 7 ważnych zasad

  Przyjście dziecka na świat to przede wszystkim wielka radość, ale też wiele wątpliwości i obaw. Jedno z nich dotyczy pielęgnacji skóry w pierwszych dniach życia maluszka. Pierwsza kąpiel zawsze przyspiesza bicie serca świeżo upieczonych rodziców. Można z nią poczekać do kilk dni od przyjścia ze szpitala. Pozwoli to na oswojenie się dziecka z nowym otoczeniem i nieco zmniejszy jego stres. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli?
Najwyższa
jakość
Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem
Zrównoważona
produkcja
Metody produkcji maksymalnie przyjazne środowisku
Bezpieczne
płatności on-line
Przelewy24, BLIK, karta płatnicza, przelew tradycyjny
Ekspresowa
wysyłka
Zamówienia wysyłamy w następnym dniu roboczym