Jaki nocnik dla dziecka wybrać? 3 ważne zasady

Zdaniem specjalistów większość dzieci korzystanie z nocnika zaczyna podejmować między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli Twój maluch jest już w takim wieku, warto rozpocząć naukę. Przeczytaj, na co warto zwracać uwagę przy wyborze nocnika, a także sprawdź nasze propozycje nocnika dla dziecka dostępne w sklepie Kokosek!

Jaki nocnik wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani jednoznaczna. Istnieje jednak kilka ważnych cech, jakie idealny nocnik powinien posiadać. O warto wziąć pod uwagę?

  1. Nocnik musi być atrakcyjny wizualnie dla dziecka. Powinien przyciągać jego uwagę kształtem, kolorem, ciekawą grafiką. To znacznie zwiększy szanse powodzenia nauki korzystania z nocnika. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że dzieci uwielbiają naśladować. Może być ziem tak, że dziecko zdecydowanie chętniej będzie korzystało z nocnika przypominającego tradycyjny sedes.

  2. Nocnik powinien posiadać wyjmowany wkład. Pozwoli to na szybkie i zdecydowanie bardziej ułatwione opróżnianie zawartości.

  3. Nocnik powinien mieć maksymalnie prostą budowę. Ten niezbędny gadżet będzie zdecydowanie wymagał często mycia, zatem nie powinien mieć żadnych wgłębień czy trudno dostępnych miejsc, które będą utrudniały skuteczne utrzymanie nocnika w czystości.

Nocnik dla dziewczynki i nocnik dla chłopca nie muszą się wcale między sobą różnić. Pomagamy jaki nocnik dla dziecka wybrać. Sprawdź dostępne w naszym sklepie funkcjonalne i ergonomiczne nocniki z podparciem, minimalistyczne i kompaktowe nocniki smart czy urokliwe nocniki bambusowe.

W jaki sposób przeprowadzić naukę korzystania z nocnika?

Najważniejsze jest podejście opiekuna do nauki korzystania z nocnika - i to zdecydowanie bardziej niż sam nocnik! O czym warto pamiętać?

  1. Przede wszystkim oswajaj dziecko z nocnikiem przed rozpoczęciem właściwej nauki. Pozwól mu się nim pobawić, dotykać, przytulać. Jednocześnie tłumacz, do czego tak naprawdę ten „sprzęt” służy.

  2. Bądź wyczulona/y na właściwe moment. Gotowe na pierwsze próby korzystania z nocnika dziecka zazwyczaj wysyła pewne sygnały. Obserwuj zatem uważnie malucha i sadzaj na nocnik w momencie, kiedy dziecko zaczyna się „kręcić”, chować, kucać, trzymać za pupę.

  3. Na czas nauki korzystania z nocnika warto zdjąć maluchowi pieluszkę, bowiem uczenie dziecko korzystania z nocnika, gdy jednocześnie ma ono na sobie pieluszkę, zdecydowanie mija się z celem.

  4. I najważniejsze - nie zmuszaj dziecka. Musi ono czuć się gotowe, by komfortowo i pewnie rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Nie zrażaj się - po kilku dniach bez efektów można rozważyć przerwę i wrócić do nauki za parę tygodni.

Nocnik czy nakładka na sedes?

Nakładka na sedes ułatwia naukę „dorosłego” korzystania z toalety, jednak to od nocnika poleca się zacząć naukę samodzielnego wypróżniania. Na nakładce siada się wyżej, przez co młodsze dziecko może czuć się początkowo mocno niepewnie, zwłaszcza jeśli potrzebuje oparcia dla swoich nóg. Obawy może budzić również odgłos samego spłukiwania. Właśnie dlatego nakładka na sedes sprawdzi się dla nieco starszych dzieci, które już doskonale radzą sobie z korzystaniem z nocnika.