Od kiedy spacerówka dla dziecka?
Duży wybór wózków spacerowych oraz niezbędnych akcesoriów znajdziesz w naszym sklepie Kokosek.
Kiedy zmienić gondole na spacerówkę?
Na pytanie „od kiedy spacerówka dla dziecka” trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie przyjętą zasadą było, że niemowlę po przekroczeniu około 6 miesiąca życia można przesadzić do spacerówki. Najczęściej jednak ma to miejsce, gdy maluch nauczy się samodzielnie siedzieć, co jest kwestią bardzo indywidualną. Większość rodziców zauważa, że właśnie w tym okresie dziecko zaczyna nudzić się w gondoli i staje się niespokojne. Coraz bardziej interesuje się światem zewnętrznym i pragnie obserwować to, co dzieje się dookoła niego. Często nie jest w stanie leżeć w spokoju i wykazuje dużą aktywność ruchową. To czas na zmianę środka transportu na spacerówkę.
Spacerówka a waga dziecka: Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki?
Dobrym momentem na to, aby przesadzić niemowlę do spacerówki, jest osiągnięcie przez nie określonej wagi i wzrostu. Po pewnym czasie dziecko zwyczajnie przestaje mieścić się w wózku głębokim (gondoli), co zmniejsza komfort podróżowania. W pozycji siedzącej jest mu wygodniej, a przede wszystkim bezpiecznej. Wózki tego rodzaju posiadają szereg zabezpieczeń, w tym m.in. szelki, które chronią go przed wypadnięciem, nawet mimo wykonywania dynamicznych ruchów ciała.
Do kiedy wozić dziecko w gondoli? Gondola a pory roku
Gdy za oknami temperatura zaczyna rosnąć, przebywanie dziecka w gondoli może być nie tylko niekomfortowe, ale i bardzo niebezpieczne. Na skutek silnego promieniowania słonecznego i zmniejszonej wentylacji, może dojść nawet do udaru słonecznego i odwodnienia. W związku z tym należy pamiętać, aby dodatkowo nie okrywać dziecka kocykami czy też pieluszkami, uzupełniać jego płyny i unikać spacerów między godziną 10:00 a 15:00.
Jak wybrać wózek spacerowy dla niemowlaka?
Dobrej jakości wózek spacerowy może posłużyć dziecku nawet 3 lata. Zanim jednak dokona się zakupu, warto zwrócić uwagę na ich parametry. Najważniejszymi są:
- rodzaj zastosowanych pasów bezpieczeństwa — dobrze jest, gdy są pięciopunktowe i obite miękkim materiałem. Dziecko nie powinno być w stanie odpiąć je samodzielnie;
- hamulec i blokada kół — zapobiegnie to zsuwaniu się wózka ze wzniesień;
- rodzaj kółek — uzależniony jest od miejsca zamieszkania. Kółka o mniejszej średnicy będą dobre w mieście, a większe na terenach wiejskich i leśnych. Kompromisem między tymi dwoma rodzajami, są spacerówki z dużymi kołami z tyłu, a mniejszymi z przodu;
- waga — jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które mieszkają na wyższych piętrach bez dostępu do windy. Wówczas wniesienie do mieszkania ciężkiej spacerówki może być dużym wyzwaniem;
- sposób prowadzenia — spacerówki mogą mieć dwie boczne rączki lub jedną, większą, poziomą, umieszczoną po całej długości.
Dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup wózka 2 w 1, łączącym w sobie zalety gondoli i spacerówki. Aby ułatwić podróżowanie, warto wyposażyć się także w akcesoria, w tym m.in. mufki z owczą wełną, pojemne torby dla mamy, łańcuszki z zabawkami, zawieszki, czy też osłony przeciwdeszczowe.